imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

 

 

ПОШАНУВАННЯ ПАМ'ЯТІ ЮРІЯ МУШКЕТИКА

 

26 березня 2024 р. у Національному музеї літератури України відбувся літературно-мистецький захід до 95-річчя з дня народження видатного українського письменника, багаторічного голови Національної спілки письменників України, Героя України Юрія Мушкетика під назвою «Він любив вас усіх, та найбільше любив Україну».

У старовинному залі бібліотеки Національного музею літератури України перед різними поколіннями шанувальників творчості Юрія Мушкетика виступили відомі письменники, літературознавці, викладачі, громадські діячі та ін. До слова були запрошені: нинішній голова НСПУ український поет, громадський діяч, публіцист Михайло Сидоржевський; літературознавець, директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка, академік НАН України Микола Жулинський; уповноважений із захисту державної мови, політик, науковець, громадський діяч Тарас Кремінь; доктор філологічних наук, літературознавець, журналіст, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Михайло Наєнко; український письменник та видавець, генеральний директор харківського видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький; голова правління Товариства «Знання», член-кореспондент НАПН України Василь Кушерець.

Виступи промовців гармонійно доповнили вірші, пісні, уривки з творів у виконанні талановитих гостей пам'ятної зустрічі. Так, актриса, лауреатка премії імені Василя Стуса Галина Стефанова професійно продекламувала уривки з книги спогадів Юрія Мушкетика «Дороги, які нас вибирають» про рідний чернігівський край, де він виріс, та зачитала оповідання «Правда про Прометея». Заслужена діячка мистецтв України Ольга Угнівенко проникливо заспівала а капелла пісні, написані знаним чернігівським композитором Миколою Збарацьким на вірші Юрія Мушкетика «Вернешся назад» та «Душа народу», а взагалі він поклав на музику понад десяток творів митця.

Як відомо, письменник походив з Чернігівщини, села Веркиївка і гарно знав життя і побут селян, історію свого краю, буремні події ХХ століття. Юрій Мушкетик високо цінував морально-етичні погляди народу, його традиції і обряди, і зосібна фольклор, історичні, побутові, ліричні пісні, перекази та легенди, народну мудрість. З метою підкреслити цей факт відомий український етногурт «Гуляйгород» у складі Олександра Вовка, Анастасії Філатової та Ірини Барамби у мальовничих українських строях заспівали кілька автентичних народних пісень, зафіксованих ними у різних регіонах України. Були виконані такі пісенні твори: «Наш отаман Гамалія» - пісня на слова Тараса Шевченка, записана 1955 року в с. Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області; «Червоная калинонька», зап. в с. Липняжка Добровеличківського району Кіровоградської області; солдатська пісня «Ой летіли гуси», зап. в с. Тимченки Чорнобаївського району Черкаської обл. 2003 року; історична пісня «Про козака Нечая», зап. в с. Суботів Чигиринського району Черкаської області; жартівлива пісня «Та нема ж того Микити», зап. в с. Стара Осота Олександрівського району Кіровоградської області. Майстерно виконані твори нагадали присутнім про любов Юрія Михайловича до рідних наспівів, його зацікавлень козацькою тематикою.

 

 

У проведенні зустрічі взяли участь співробітники відділу «Української та зарубіжної фольклористики» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, які підтримують тісні контакти з музеєм і беруть участь у багатьох його творчих заходах. До вшанування пам'яті Ю. Мушкетика долучилась представниця Інституту народознавства НАН України зі Львова.

Прикінцеве тепле слово про батька мовила дочка письменника, членкиня-кореспондентка НАН України, перекладачка Леся Мушкетик, яка щиро подякувала за проведення мистецького заходу генеральній директорці Національного музею літератури України Галині Сороці та заступниці директорки Наталії Бондар, яка була модераторкою заходу, а також усім присутнім, які прийшли пошанувати пам'ять великого сина свого народу.

 

 

Упродовж пам'ятної зустрічі учасники мали змогу ознайомитися з відеопрезентацією світлин письменника різних років життя, його колег, друзів, рідних і близьких. Гостям також запропонували подарунки на згадку - одну з останніх повістей письменника «Торнадо» про події часів «Майдану».

 

 

Леся Вахніна,
завідувачка відділу «Української та зарубіжної фольклористики»
ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України,
кандидатка філологічних наук,
старший науковий співробітник
 

 

 

 

 

Світлини взято із інтернет-сторінки Національного музею літератури України у мережі «Фейсбук». Режим доступу: https://www.facebook.com