imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

У відділі екранно-сценічних мистецтв та культурології
відбувся круглий стіл
«СОЦІОКУЛЬТУРНИЙ НЕОРЕНЕСАНС УКРАЇНИ:
ВІД «УКРАЇНИ В ОГНІ» ДО НОВОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЙНОЇ ПАРАДИГМИ»

 

У відділі екранно-сценічних мистецтв та культурології (ЕСМІК) Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України 18 травня 2023 року відбувся круглий стіл «Соціокультурний неоренесанс України: від «України в огні» до нової цивілізаційної парадигми».

У заході взяли участь всі члени відділу ЕСМІК. Модерувала захід доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу ЕСМІК Мех Н.О. Технічне забезпечення здійснювали кандидат мистецтвознавства, молодший науковий співробітник, вчений секретар відділу ЕСМІК Шаповал О.В. та аспірантка ІІ року навчання відділу ЕСМІК Єльчик О.

 

 

Завідувач відділу ЕСМІК Мех Н.О. розпочала роботу круглого столу з привітання колег із Всесвітнім днем вишиванки - святом, яке покликане зберігати та пропагувати давні народні традиції створення та носіння українського етнічного вишитого одягу. Учена наголосила, що тема круглого столу - «Соціокультурний неоренесанс України» - важлива сьогодні, коли світ починає по-новому відкривати (невідому, або забуту!) Україну, її історію, традиції та культуру.

Відродження давньої слави української держави, її культури та історії, слави (хоча й не завжди тривалої) на різних часових зрізах, повернення

України, як повноправного члена вільної, демократичної спільноти, сьогодні - це подія, без перебільшення, всесвітнього значення.

Україна отримала шанс повернути свою культуру та історію собі та світові! Ми, наукова та культурна спільнота, маємо сприяти поверненню, збереженню та розвитку тих скарбів духовної та матеріальної культури, якими здавна славився український народ.

Круглий стіл є спробою осмислити процеси та тенденції, які з'явилися в культурному просторі сьогодні, в самий розпал повномасштабної війни. Нашу увагу привертають українські культурні продукти та видатні митці, творчість яких яскраво демонструє українську ідентичність на відповідному часовому зрізі та дає можливість провести певні паралелі, зробити важливі спостереження, помітити особливості, які раніше так виразно не артикулювалися у соціумі, спробувати осмислити поняття «України в огні», відродження, нова цивілізаційна парадигма, зокрема, філософське наповнення цих понять та низку інших важливих питань сучасного українського культурного простору.

Завідувач сектору екранних мистецтв відділу ЕСМІК, член-кореспондент НАМ України Тримбач С.В. поділився своїми роздумами на тему «Україна в огні», або "Відродження нації". Версії Олександра Довженка і Володимира Винниченка.

 

 

Провідний науковий співробітник відділу ЕСМІК, кандидат мистецтвознавства Росляк Р. В. висвітлив питання реакція українських літературно-мистецьких кіл на критику кіноповісті Олександра Довженка «Україна в огні».

Розмірковуючи над творчістю Олександра Довженка, науковий співробітник відділу ЕСМІК, кандидат мистецтвознавства Черков Г. А. подає у своєму виступі твір «Україна в огні» як універсальну модель саморегулювання нації в часи випробувань.

Наступну доповідь представив колегам член-кореспондент НАН України, доктор мистецтвознавства, головний науковий співробітник відділу ЕСМІК Найден О.С. Її назва - «Три фрагменти щодо війни воїна та волі до влади із книги "Воїн в українському фольклорі"».

Своїми роздумами та спостереження поділився член-кореспондент НАМ України, доктор мистецтвознавства, старший науковий співробітник відділу ЕСМІК Юдкін І. М. у промові «Нове життя ренесансної «vita nuovs»: український сонет середини ХХ ст. як монодрама у зіставленні з польським».

Доктор мистецтвознавства, старший науковий співробітник відділу ЕСМІК Корній Л. П. привернула увагу колег до значення постаті Миколи Лисенка для української культури, до діяльності митця в утвердженні української національної ідентичності на етапі національно-культурного відродження другої половини ХІХ - початку ХХ ст. та її проекції на сучасну ситуацію в Україні.

Доктор філологічних наук, старший науковий співробітник відділу ЕСМІК Руда Т. П. присвятила свій виступ історичній тематиці у текстах української масової культури.

На прохання колег, Найден О. С. зробив коротке повідомлення про тріумф української народної ляльки в культурному просторі не лише України, а й світу.

Про метаморфозу проєкту «Мистецтво світу. Внесок України» розповіла наук. співробітник відділу ЕСМІК, кандидат мистецтвознавства Новікова Л. Є.

Доповідь на тему «Український балетний театр: перспективи розвитку» на круглому столі представила старший науковий співробітник відділу ЕСМІК, кандидат мистецтвознавства Зінич О. В.

Виступ молодшого наукового співробітника відділу ЕСМІК, кандидата мистецтвознавства Коваленко Є. І. був присвячений балетній класиці у боротьбі українського народу з російською агресією (на прикладі творчості балетмейстера О. Ратманського).

Молодший науковий співробітник відділу ЕСМІК Волошенюк О. В. представила тему про фільмографію воєнних літ.

Доповідь молодшого наукового співробітника відділу ЕСМІК Томазової Н. М. на тему «Культури національних меншин України: з полум'я війни до відродження» наводить на роздуми про велику роботу, яку Україна та її друзі в усьому вільному світі мають зробити для повного звільнення українських територій, де мешкає велика кількість представників національних меншин України, зокрема, греків Надазов'я (урумів й руменів) та інших народів.

Відзначимо, що після кожного виступу була дискусія та відповіді на питання.

Вчений секретар відділу ЕСМІК Шаповал О.В. презентувала свою книгу:

Графічна новела «На межі» О. Шаповал написана на основі свідчень українців, які постраждали від окупантів і змушені були лишити свій дім. Кожна історія про нас, українців, і той трагічний досвід, який ми переживаємо зараз... Здригаємося від голосних звуків, відчуваємо провину, що виїхали і ще більшу - що лишилися тут з дітьми, не можемо заснути, а потім провалюємося в тривожний сон і схоплюємося серед ночі перевірити мапу тривог і новини, впадаємо у відчай і зневіру, а наступної миті віримо в ЗСУ, донатимо і робимо все що в наших силах і навіть більше... Не дивлячись ні на що - стоїмо і неодмінно вистоїмо! «Ми просто приречені на перемогу!» - репліка одного з героїв графічної новели.

На межі: графічна новела на основі реальних подій / текст Шаповал О.В., ілюстрації Купібіда І., Вус Ю., - «Коло», 2023. - 64 с.

 

Завершила дослідниця виступ цитатою зі своєї графічної новели:

«МИ ПРОСТО ПРИРЕЧЕНІ НА ПЕРЕМОГУ!»