imfe.jpg
  English
.
.
.

2024,20232022,2021,2020,2019,2018,2017,2016,2015,2014,2013,2012,2011,2009

 

  

 


 

 


 

Програма

Круглого столу

«УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА В КОНТЕКСТІ БАГАТОВІКОВОЇ ВІЙНИ
РОСІЇ З УКРАЇНОЮ: ЦИВІЛІЗАЦІЙНИЙ КОНФЛІКТ»

17 листопада 2022 року

 

Завантажити

 


 

Непоправна втрата

 

Науковий колектив Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, українська мистецька когорта етномузикологів та етноорганологів понесли велику втрату - 15 жовтня 2022 р. на 77 році життя відійшов у вічність відомий вчений, кобзар, лірник, громадський діяч, доктор мистецтвознавства, професор, провідний науковий співробітник відділу музикознавства та етномузикології Інституту МИХАЙЛО ЙОСИПОВИЧ ХАЙ.

Він був сповнений енергії і планів на майбутнє, не за віком невгамовний: піклувався про проведення наукових конференцій, фестивалів, семінарів, залучав спонсорські кошти на видання збірників і монографій, проведення презентацій... Робив усе можливе і неможливе для того, щоб фольклорне джерело не пересихало. Був засновником вторинного фольклористичного руху з науково-виконавської реконструкції інструментальної традиції українців. Сам як кобзар і лірник виступав на багатьох сценах України і Європи, навіть на передовій на початку російсько-української війни у 2015-2017 рр. Усі його учні - студенти Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського, аспіранти, пошукувачі - також стали відомими реконструкорами-виконавцями. Це соліст і музичний керівник капелі „Надобридень" С. Охрімчук, керівник фольклорного гурту „Божичі" І. Фетисов, керівник гурту „Буття" О. Бут, соліст капели „Надобридень" Ю. Шевченко, кандидат мистецтвознавства Я. Товкайло та багато ін.

Докладніше

 Відійшов у вічність...

 

Колектив та дирекція Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України з глибоким сумом повідомляють, що пішов з життя видатний етномузиколог, доктор мистецтвознавства, професор, провідний науковий співробітник відділу етномузикології та музикознавства Михайло Йосипович Хай.

Відспівування вченого відбудеться 17 жовтня о 13 годині в церкві Івана Богослова на території Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря. 

 Програма круглого столу
«Українська мовно-культурна спадщина як складова національної безпеки
та повоєнного відновлення України»
(присвяченого 31-річчю незалежності України)

 

Завантажити

 ВІДІЙШОВ У ВІЧНІСТЬ ...

 

27 серпня 2022 року у Сербії на 67-му році життя помер відомий україніст, професор Університету в Новому Саді Янко Рамач. Янко Рамач народився 22 березня 1955 року у с. Руський Керестур (тогочасна Югославія), де закінчив загальну школу і гімназію, далі навчався в Українській папській семінарії в Римі. 1980 р. закінчив філософський факультет Університету у Новому Саді, 1990 р. - магістратуру на філософському факультеті Белградського університету. 1995 р. захистив докторську дисертацію на тему «Історія русинів Південної Угорщини (1745-1918)» в Ужгородському державному (зараз - національному) університеті. У 1980-1984 рр. працював у Воєводинському музеї, від 1984 р. викладав на Відділенні русиністики філософського факультету Університету у Новому Саді, від 2007 р. - на посаді ординарного професора, а від 2015 р. - завідувача Відділення. Від 2002 р. читав лекції з історії України, української культури, фольклору на кафедрі україністики Белградського університету, а ще в Угорщині, Україні, Словаччині, Польщі, Хорватії. Брав участь у багатьох міжнародних конференціях у Новому Саді та Белграді (Сербія), Ніредьгазі, Дебрецені, Кечкеметі (Угорщина), Ужгороді, Львові (Україна), Слупську, Познані (Польща), Брно (Чехія), Свиднику, Пряшеві (Словаччина) та ін.

Головними теренами наукових зацікавлень професора були: історія русинів південної Угорщини та тогочасної Югославії, русинське питання в ХХ столітті, історія українського народу, його фольклор і культура. Рамач опублікував 5 книжoк та понад 100 наукових статей, серед них: «Школа у Руским Керестуре» (1995), «Привредни и дружтвени живот Руснацох у Южней Угорскей, 1745-1848» (1990), «Руснаци у Южней Угорскей (1751 - 1918)» (2007), «Тарас Шевченко в національному відродженні русинів Югославії (1918-1941)» (2014), «На крижней драги: руснаци у Югославиї од 1918-1941 року» (2016) та ін. Праці учений видавав різними слов'янськими та англійською мовами. На підставі власних досліджень і фактологічних матеріалів він доводив, що русини є частиною українського народу.

Спільно з Тадеєм Войновичом та братом Михалом Рамачем дослідник переклав Новий і Старий Завіт із старогрецької русинською мовою й опублікував його 2019 р. у Руському Керестурі, за що був нагороджений Ордером св. Папи Сильвестра. Ще одним важливим перекладацьким здобутком стала книга «Нарис історії України» А. Жуковського й О. Субтельного, яку він спільно з Анамарією Рамач Фурман переклав з української сербською мовою.

Підпис Янко Рамача серед інших стоїть під «Протестним листом славістів Сербії проти агресії в Україні» від 24 лютого 2022 р.

Наша глибока шана і вдячність професорові за його багатогранну діяльність. Впевнені, що його багата спадщина, наукові відкриття залишаться в пам'яті потомків і надалі надихатимуть його учнів, послідовників і однодумців. Вічна та світла йому памʼять.

  Колектив Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України висловлює сердечні співчуття доктору історичних наук, професору, завідувачу відділу архівних наукових фондів рукописів та фонозаписів Борисенко Валентині Кирилівні з приводу непоправної втрати - загибелі у боях в Авдіївці її 30-річного онука
 
Чернілевського Іллі Станіславовича -
талановитого сценариста і поета.
 
Вічна слава і пам'ять!
 
Герої не вмирають!

 Шановні колеги!

 

Дирекція та Наукова частина висловлюють вдячність за Вашу волю і готовність сприяти українській армії, перемозі України у війні проти російських окупантів.

Висловлюємо вдячність усім, хто фінансово підтримав українську армію. Повідомляємо, що співробітники Інституту на рахунки підтримки Збройних сил України перерахували понад 200 тис. грн.

Дякуємо також усім, хто бере участь у волонтерській справі на допомогу українському війську.

Ми обов'язково переможемо! Слава Україні!

 


 

 Шановні колеги!

 

28 квітня 2022 року в Інституті відбудеться онлайн-лекція «Інформаційна гігієна під час війни». Початок об 11 годині.

Спікери: головний спеціаліст відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин МОН України Раїса Євтушенко; молодший науковий співробітник відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України Оксана Волошенюк.

Для реєстрації на онлайн-захід та отримання ключів для підключення в Zoom прохання написати на електронну адресу Інституту Ця адреса ел. пошти приховується від різних спамерських пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати Яваскрипт.

  Розпорядження №145 від 7 березня 2022 р. Президії Національної академії наук України "Про припинення співпраці з ученими Російської Федерації у видавничій сфері "

 Увага!

 

Зміни у роботі Інституту у зв'язку зі введення воєнного стану.

наказ "Про запровадження дистанційної роботи та відміну наказів про відсторонення від роботи "

 Відійшла у вічність....

 

 

Українська і світова етномузикологічна спільнота та дослідники української традиційної культури глибоко сумують з приводу важкої і непоправної втрати - смерті нашої великої вчительки, член-кореспондента НАМУ, доктора мистецтвознавства, професора, лауреата премій М. Лисенка та Ф. Колесси - Софії Йосипівни Грици.

Софія Грица - авторка понад 10 монографій, близько 400 опублікованих наукових та стільки ж публіцистичних праць; була наставницею наукової школи музичного епікознавства, теорії пісенної парадигми та методики структурно-типологічного аналізу думового та пісенного мелосу; керівником понад 20-ти докторських і кандидатських дисертацій, численних магістерських і дипломних робіт, опонентських відгуків, рецензій на збірники й монографії.

Серце її не витримало найбільшої трагедії свого багатостраждального народу, який вона любила понад усе, і музичній традиційній культурі котрого віддала себе до останку. Жорстока війна найпідступнішого московського окупанта - тирана усього світу і всієї людської цивілізації, вирвала із світоглядної системи людства одну із найоптимальніших ланок нашого суспільного розвитку і буття - систему модусу інтонаційного мислення середовища українців в С. Й. Грици.

Земля пером, Вам найдорожча наша Софіє Йосипівно! Пам'ять про Вашу мудрість, людяність і наставництво навічно залишаться в наших вдячних серцях.

 

Від імені козбарознавчої та етномузикознавчої спільноти України,
колег ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України - учень,
доктор мистецтвознавства, професор Михайло Хай 

 Шановні колеги-науковці зарубіжжя!

 

Колектив Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України щиросердно дякує Вам за підтримку і солідарність з Україною. Сподіваємося, що справедлива боротьба українського народу завершиться перемогою!

Віримо, що мир на славній УКРАЇНСЬКІЙ ЗЕМЛІ буде відновлено.

Ще раз дякуємо за Вашу щиру підтримку!

 

СЛАВА УКРАЇНІ!!!

 

 ***

 

Dear Fellow Scientists from Abroad,

 

The staff of M. Rylsky Institute for Art Studies, Folklore and Ethnology of the National Academy of Sciences of Ukraine sincerely thank you for your support and solidarity with Ukraine.

We hope that the just struggle of the Ukrainian people will end in victory!

We believe that peace in the glorious UKRAINIAN LANDS will be restored.

Once again, we thank you for your wholehearted support!

 

SLAVA UKRAINI !!!

 Дорогі колеги!

 

Дирекція і профком Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України просить Вас бути мужніми й терплячими. Бережіть себе та своїх близьких. Разом ми переможемо!

 

Слава Україні!!!

 

Розпорядження № 143 від 24.02.2022 р.

Про роботу установ, організацій і підприємств НАН України в умовах воєнного стану в Україні

 ВІДІЙШОВ У ВІЧНІСТЬ ...

 

 

Колектив Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України глибоко сумує через непоправну втрату - 22 лютого 2022 року на дев'яносто першому році відійшов у вічність Герой України, академік НАН України, радник Президії НАН України, видатний учений-літературознавець, культуролог, громадський та державний діяч Іван Михайлович Дзюба.

Висловлюємо жаль, скорботу та щирі співчуття родині й близьким, соратникам та учням великого Українця.

Вічна пам'ять! Царство Небесне його душі! 

   

 


 

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ № 1

 

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Центр болгаристики та балканських досліджень імені Марина Дринова
Історичний та філологічний факультети
Національна академія наук України
Інститут мовознавства імені О. О. Потебні
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського
 
30-31 травня 2022 року проводять
міжнародну наукову конференцію XХI Кирило-Мефодіївські читання (до 150-річчя від дня народження академіка С. М. Кульбакіна та професора О. Л. Погодіна)
 

Прочитати повністю...