imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Відзначення Дня захисника України. Герої Базару

 

14 жовтня 2021 року - День захисника Вітчизни - збігається з християнським святом Покрови. Його ще називають козацьким святом, адже Богородиця була заступницею і покровителькою Січового козацтва, символізувала небесний захист від ворогів.

Цього дня співробітниця ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України Леся Мушкетик, її друзі і колеги відвідали меморіал у селі Базар Житомирської області, де поховані бійці визвольних змагань України - учасники Другого зимового походу (Листопадового походу, Льодового походу), що відбувся рівно 100 років тому у жовтні-листопаді 2021 року. Рейд військ Армії Української Народної Республіки на чолі з генералом-хорунжим Юрієм Тютюником мав на меті підняття збройного повстання проти більшовиків та відновлення української державності. Однак сили були нерівні. Останній бій відбувся біля села Малі Міньки, де їх оточила кіннота Г. Котовського. Частина воїнів загинула, решта потрапила в полон. Під с. Базар (нині Народицького району) за рішенням «надзвичайної п'ятірки» 359 полонених старшин і козаків було розстріляно. Більше 100 повстанців зуміли вирватися з оточення і перейти польський кордон. Другий Зимовий похід завершив період збройної боротьби Армії УНР за українську державність.

У 2000 році українськими ветеранами визвольних змагань з Об'єднання колишніх вояків-українців у Великій Британії чолі з майором Святомиром Фостуном у с. Базар створено величний меморіал на честь Героїв Базару. Українці діаспори за свої гроші провели ексгумацію, впізнання та перепоховання всіх воїнів, впорядкували могили Армії УНР у сусідніх селах, подарували Україні меморіал - вічну пам'ять її відважним захисникам. На стелі вигравірувано імена полеглих бійців з написом: Вічна слава і пам'ять 359 лицарям!

Цього дня до підніжжя пам'ятника було покладено квіти і запалено лампадки, отець Стахій з Народицької церкви Петра і Павла ПЦУ відслужив молебень на честь свята Покрови та усіх полеглих воїнів в боях за Україну. У заходах взяли участь громадські організації та місцева Народицька громада. Плануються подальші урочистості щодо відзначення цієї пам'ятної дати.

 

 

 

Л. Г. Мушкетик,
доктор філологічних наук, член кореспондент НАН України, старший науковий
співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики