imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

White Gold Porcellana Бориса Данилова

 

«White Gold Porcellana Бориса Данилова» - під такою назвою проходить в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (НМУНДМ) в Києві персональна виставка знаного в Україні і Європі київського фарфориста Бориса Данилова.

Це нова колекція його авторських нетиражованих предметів з фарфору - декоративних ваз, сервізів, наборів тарелів, чашок, виконаних цим високопрофесійним митцем в період 2020-2021 років. Основою для створення колекції слугували не тільки авторські форми Б. Данилова у формах сфер та коконів, які він раніше презентував на своїх персоналіях, а також, так званий, фарфор «білизна» - білі порцелянові заготовки для розпису, надані митцю старовинною італійською мануфактурою Ginorі, заснованої ще в 1735 році маркізом Карлом Андреа Джинорі в Тоскані, яка безперервно працювала майже три століття. Італійська порцеляна Ginorі надихнула українського майстра високою якістю та духом елліністичної культури.

Пізнаючи досконалу красу фарфорових витворів Б. Данилова на виставці, ще глибше переймаєшся аристократизмом, притаманним цьому ніжному світлоносному матеріалу. Не випадково Європа ХVІІІ ст. сповіщала про з'яву чергового фарфорового шедевру в такий же урочистий спосіб, як і про народження спадкоємця королівського трону.

Милуючись вазами Данилова, які сприймаються неначе «посланнями» давніх культур, відлунням минулих століть («Старий рукопис», «Мандри», «Кносс», «Сувої») з їх неймовірно складними, насиченими безліччю деталей ювелірного розпису з гранично умовними асоціативними зображеннями, не віриш, що аристократ-фарфор, який так покірно тішить зір своїми млосними переливами, - матеріал невимовно примхливий і непоступливий. І не думаєш про те, як норовливо реагує він на кожний дотик пензля майстра, і які свавільні реакції приховує в собі в процесі випалювання при температурі 1360 градусів. Тому живописні та графічні імпровізації Данилова у техніці надполив'яного розпису (чайний сервіз «Миклухо», кавовий сервіз «Мигдаль», чайний сервіз «ФО-ТО», набір тарелів з серії «Хутір») - свідчення віртуозного володіння матеріалом, своєрідне проникнення в душу фарфору, справжня поезія «білого дива».

Київський художник Борис Данилов - з когорти українських митців, які формують на початку ХХІ століття нове поняття «сучасне професійне декоративне мистецтво». Ще у 1990-х роках він своєю творчістю, яка базується на суто естетичних і інтелектуальних критеріях, вивів фарфор України далеко за межі прикладного, утилітарного жанру, на п'єдестал високого мистецтва. Замість звичного, канонічного орнаментального розпису Данилов творить справжній живопис на фарфорових об'ємах, призначених для включення в інтер'єрний простір. Як і всі постмодерністи, художник прислухається до ірраціональних порухів своєї підсвідомості, які й породжують у фарфорі дивовижні образи-навіювання.

У розписах порцеляни Ginorі з особливою силою проявився винятковий дар Данилова-рисувальника. Навряд чи зміг би маестро досягти такого ювелірного розпису, якби не віртуозне володіння академічним рисунком, набуте в період 1967-1972 рр. у Львівському державному інституті прикладного і декоративного мистецтва (нині Львівська академія мистецтв) на уроках знаменитого українського художника-педагога Вітольда Манастирського.

Сьогодні Борис Данилов - український фарфорист «par eхеllеnсе» визнаний в країнах Балтії, в Японії, Німеччині, Австрії, Росії. Твори Данилова надзвичайно високо оцінили експерти найбільшої в Європі королівської мануфактури фарфору «Аутгартен» у Відні, де у 1997 році Данилов провів свій майстер-клас. У «святая святих» віденського фарфору вперше за роки післявоєнної історії мануфактури був допущений художник-слов'янин, митець, чия творчість була беззастережно визнана і сприйнята.

 

        

 

        

 

        

 

    

 

    

 

  

Зоя Чегусова
н. с. відділу образотворчого і
декоративно-прикладного мистецтва,
кандидат мистецтвознавства