imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Круглий стіл у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва в Києві на тему: «Перспективи розвитку арт-проєкту сучасного художнього текстилю "Екологічний ракурс-25"»

 

12 липня 2021 р. в день великого православного свята апостолів Петра і Павла в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва в Києві (НМУНДМ) відбувся фінісаж (закриття) ювілейної виставки сучасного художнього текстилю «Екологічний ракурс-25». Музеєм також було організовано Круглий стіл, в якому обговорювалися подальші можливі перспективи цього арт-проєкту, який відзначає музейною імпрезою не більш і не менш, а чверть століття.

У Круглому столі взяли участь заступник генерального директора НМУНДМ Людмила Білоус, радниця Посольства Республіки Молдови в Україні Даніела Цуркану, автор ідеї і куратор проєкту приват-професор кафедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв Зеновія Шульга, заслужений діяч мистецтв України Ніна Саєнко, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, науковий співробітник відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ ім. М. Рильського НАН України Зоя Чегусова, художники-учасники проєкту, члени Національної спілки художників України (НСХУ) - Наталія Пікуш, доцент кафедри художнього текстилю та моделювання костюма Київської академії декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука Наталія Дяченко-Забашта, заслужений діяч мистецтв України Ольга Маріно, Галина Дюговська, голова секції декоративно-прикладного мистецтва Київської організації НСХУ Володимир Балибердін та інші.

Учасники Круглого столу усі без виключення висловлювали своє захоплення ентузіазмом, організаторським талантом, послідовністю, цілеспрямованістю, відданістю мистецтву текстилю п. З. Шульги у реалізації нею її авторського арт-проєкту впродовж 25 років, що заслуговує не тільки вдячності колег, а й, нарешті, визнання державою.

Як мистецтвознавець я бачу подальший розвиток цього проєкту, який за чверть століття отримав таке різноманітне втілення: понад 20 пленерів, численні міжнародні виставки, наукові конференції, і усе це на благодійних засадах єдиного організатора і куратора проєкту Зеновіі Шульги!

Мені здається, що після нескінченних мандр проєкту йому треба осісти в м. Глиняни на Львівщині, звідки родом сама п. З. Шульга, яка і почала свій виступ на Круглому столі з викладу славетної історії цього «міста королів», яку краще, ніж вона, гадаю, ніхто не дослідив.

Осісти для того, щоб куратору проєкту започаткувати та очолити Міжнародну бієнале (чи трієнале) сучасного килима на базі місцевого Музею «Мозаїка» в Глинянах - відомому українському центрі ткацтва від ХVІІ ст., який на межі ХІХ-ХХ ст. розвинувся на основі народного художнього промислу із залученням відомих професійних українських і польських митців доби модерну та ар-деко.

Так, це непросто в наші «ковідні часи» насмілитися на такий «наполеонівський план». Адже Глиняни є одним з найменших містечок не лише на Львівщині, а й в Україні загалом. Але: 100 років тому глинянська килимова фабрика Михайла Хамули мала свої торгові представництва у багатьох містах Європи. Ескізи килимів і гобеленів замовляли і проєктували в мистецькій академії Кракова, в художньо-промисловій школі у Львові. Глинянські килими здобували славу, завдячуючи Михайлу Хамулі, в широкому світі, завдяки їхньому експонуванню на світових виставках у Варшаві, Познані, Празі, Відні, Мілані, Парижі, Нью-Йорку, де незмінно отримували нагороди.

Зважаючи на великий організаторський та педагогічний досвід п. Зеновії Шульги, я впевнена, що тільки вона здатна повернути «золотий вік» Глинянам і відродити їхню ткацьку славу, задекларувавши Міжнародну бієнале (чи трієнале) килимарства, як це зробив генеральний директор Національного музею-заповіднику українського гончарства в Опішному на Полтавщині п. Олесь Пошивайло, який започаткував Міжнародну бієнале сучасної кераміки. Адже «роль особистості в історії» ще ніхто не відміняв.

І вірю, що численні художники-учасники багатолітнього проєкту «Екологічний ракурс», твори яких прикрашали впродовж місяця експозицію ювілейної виставки в НМУНДМ, дружньо підтримують таке благородне починання куратора з беззаперечним авторитетом серед майстрів художнього текстилю.

І Дай Боже, щоб святі апостоли Петро і Павел, почувши вчора цю мою пропозицію на Круглому столі в НМУНДМ, благословили її на втілення в життя!

 

 

 

кандидат мистецтвознавства,
заслужений діяч мистецтв України,
науковий співробітник
відділу образотворчого та
декоративно-прикладного мистецтв
Зоя Чегусова