imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Міжнародна науково-практична конференція
«Вирізування з паперу. Минуле майбутньому»

 

Нещодавно, 17 червня, відбулася міжнародна науково-практична конференція «Вирізування з паперу. Минуле майбутньому». Її провели литовські колеги в режимі онлайн, у заході брали участь більше 80-ти учасників з 11-ти країн, у тому числі й з України. До слова, з м. Кривий Ріг доповіді слухали усі учасники Всеукраїнського дитячого конкурсу витинанки-2022, який у ці дні там проходив, а це також значна аудиторія. Ідея онлайн-конференції виникла у зв'язку з неодноразовим перенесенням через пандемію традиційних симпозіумів майстрів і дослідників цього мистецтва. Співорганізаторами в цьому році виступили Спілка майстрів народного мистецтва Вільнюського краю (керівник Рамуте Кауялєнє), Рада по охороні етнокультури Литви при Сеймі Литви (голова Даля Урванавічєнє), Національний центр культури Литви (представник Солвейга Якучюнайтє), Факультет Управління бізнесом Вільнюської колегії / Університету соціальних наук (представник Аушра Турчинскайтє Бальчюнєнє), Відділ Наук та інновацій Міністерства Сільського господарства Литви (представник Віолета Дубнікєнє) і багато інших організацій та їх співробітники. Щира натхненниця і активна виконавиця багатьох підготовчих справ, викладач Вільнюської колегії / Університету соціальних наук, Лаймуте Федосєєва-Бенешюнайтє (Laimutė Benešiúnaitė-Fedosejeva) давно вже сама є провідною майстринею з цього виту творчості. Її роботи відомі не тільки в Литві, Україні, а також в країнах Західної Європи і в Японії. Від Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України на конференції виступила Зінаїда Косицька, кандидат мистецтвознавства, майстриня витинанки, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У доповіді «Традиції й новації у витинанках майстрів Литви й України» була представлена творчість багатьох майстрів. Учасникам з Німеччини, Польщі, Литви та інших країн сподобалися самобутні роботи вітчизняних і литовських художників, серед яких згадано імена Ольги Шинкаренко (м. Київ), Дарії Альошкіної (м. Львів), Юлії Дунаєвої (м. Дніпро), Олени Половни-Васильєвої (м. Дніпро) Вікторії Нестерової (м. Часів Яр Донецької обл.), Олесі Іщук (м. Луцьк), Ірини Мазурок-Покиданець (м. Миколаїв) та багатьох інших українських митців. Серед литовських творчих особистостей у виступі були згадані Одета Тумєнайте-Бражєнєне (Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė), Ґіта Юшкєнєне (Gita Juškėnienė), Клайдас Навіцкаса (Klaidas Navickas), Раса Слєсорюнєнє (Rasa Slesoriūnienė), Рома Ґудайтєне (Roma Gudaitiene), Еґле Віндашєне (Egle Vindašienė), Ґіта Колосовєне (Gita Kolosovienė), Ада Ґерманавічєне (Ada Germanavičienė), Ельвіта Шепутайте (Elvita Šeputaitė) та інших провідні майстри.

Аналіз витинанок окремих сучасних митців Литви й України засвідчує, що це мистецтво нині набуло значної популярності в обох країнах. Завдяки пошуковим настроям майстрів йому все частіше надають перевагу професійні художники й аматори, розширюючи прийоми традиційної витинанки, для якої вже не існує ніяких обмежень у виборі тематики чи стилістики.

Про успіхи польських умільців розповіла майстриня Анна Вальчак (Anna Walczak) у доповіді «Польська вирізка з паперу і її майстри». Цікавим був виступ і майстрині з Німеччини Анни-Марії Шлеммер (Anna-Marija Schlemmer), яка поділилася досвідом показу вистав у тіньовому театрі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Зінаїда Косицька,
науковий співробітник відділу образотворчого та
декоративно-прикладного мистецтва
кандидат мистецтвознавства,
член НСМНМУ