imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Міжнародному проєкту сучасного текстилю «Екологічний ракурс 25»

 

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (НМУНДМ) в Києві експонується Міжнародна виставка сучасного художнього текстилю «Екологічний ракурс 25» (гобелен, ліжник, експериментальний текстиль). Автором ідеї та куратором виставки, як і загалом керівником усього потужного міжнародного етномистецького проєкту «Екологічний ракурс», який в цьому році відзначає свій 25-річний ювілей, виступає педагог, етнограф, член НСХУ, доцент кафедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв (ЛНАМ) Зеновія Шульга - талановита організаторка і менеджер, велика ентузіастка та натхненниця своїх львівських, київських, миколаївських, молдавських, польських колег, які дружньо підтримали її на відкритті виставки 10 червня 2021 р. Окрім офіційних виступів, зокрема генерального директора НМУНДМ п. Людмили Строкової; заступника гендиректора з наукової роботи НМУНДМ п. Людмили Білоус; доктора мистецтвознавства, декана факультету менеджменту ЛНАМ п. Ростислава Шмагала; заслуженого діяча мистецтв України, наукового співробітника відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України Зої Чегусової; заслуженого діяча мистецтв України п. Ніни Саєнко, прозвучало багато щирих привітань і слів подяки генератору ідеї виставки п. Зені Шульзі від учасників проєкту: молдавської художниці Ельвіри Чемортан-Волошин, київських художниць Наталії Борисенко, Галини Забашти, Наталії Дяченко-Забашти, Марти Базак, мисткині з Миколаєва Ліани Листунової та багатьох інших.

Відкриття виставки значно збагатив виступ молодіжного хору Національного центру народної культури «Музей Івана Гонрчара».

Вражає той факт, що п. З. Шульга без державного фінансування спромоглася провести в межах проєкту понад 20 міжнародних пленерів художнього текстилю: в с. Яворів Косівського р-ну і в с. Дора поблизу Яремчи Івано-Франк. обл, в с. Кривка Турківського р-ну і в м. Глиняни Золочівського р-ну Львівської обл., в с. Світязь Шацького р-ну Волинської обл. , в с. Старий Орхей біля Кишинева в Молдові.

На благодійних засадах З. Шульгою було організовано близько ста художніх виставок як в Україні, так і за кордоном (Польща, РФ, Канада, Франція, Угорщина, Республіка Молдова), а також проведено понад 15 міжнародних наукових конференцій, круглих столів, майстер-класів тощо.

Завдячуючи цьому проєкту, багато українських і закордонних митців зацікавилися традиційним для України ліжниковим ткацтвом. Серед них такі знані українські художниці як Н. Борисенко, В. Роєнко, Г. Славинська, М. Чурлу, Н. Саєнко, Г. Забашта, Н. Дяченко-Забашта, О. Маріно, О. Потієвська та ін.

Авторський ліжник став основою персональних виставок, проведених в Україні та за кордоном для таких митців як З. Шульга, М. Токар (Україна), Е. Чемортан-Волошин (Молдова), Дорота Сак, Е. Стенпак, Є.-М. Порадовська-Вершлєр (Польща). Застосовуючи технологію ліжникарства, автори створюють сучасні тканини-гобелени, які можна побачити на імпрезі в НМУНДМ (вул. Лаврська, 9), що продовжиться до 11 липня 2021 р.

 

 

 

 

 

 

Фото НМУНДМ, Олени Куца-Чапенко, Зої Чегусової

 

 

Науковий співробітник відділу образотворчого та
декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ,
заслужений діяч мистецтв України
Зоя Чегусова