imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

УРОЧИСТОСТІ З НАГОДИ СВЯТКУВАННЯ
100-РІЧЧЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

 

6 грудня 2018 р. о 1200 у залі засідань Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) відбулася Міжнародна нарада з нагоди відзначення 100-річчя Національної академії наук України. В урочистому заході взяло участь керівництво Інституту на чолі із директором академіком Г.А. Скрипник, співробітники закладу, а також шановані гості із провідних наукових установ Польщі, Білорусі, Словаччини, що підтримували протягом багатьох років творчі і дружні стосунки із співробітниками ІМФЕ.

Із першим вітальним словом виступила директор ІМФЕ академік Г.А. Скрипник, яка у своїй промові відзначила основні досягнення установи за час її функціонування, значення її діяльності на сучасному етапі розбудови нової української держави, звернулася зі словами подяки і шани до старшого покоління співробітників-фундаторів закладу, привітала гостей з іноземних наукових організацій.

 

 

Виступ директора ІМФЕ, академіка НАНУ Г.А. Скрипник

 

Згодом за традицією слово надали іноземним гостям. Перше слово взяла шанована гостя з Білорусі, професор кафедри російської та зарубіжної літератури Гомельського державного університету (Республіка Білорусь), докор філологічних наук Новак Валентина Станіславівна, яка привітала співробітників Інституту із пам'ятною ювілейною датою, побажала подальших наукових досягнень та виступила із доповіддю «Регіонально-локальні особливості календарно-обрядової поезії Гомельщини (на матеріалі фольклору Ельського і Кармянського районів)». Доповідь було виголошено білоруською мовою, вона викликала жвавий інтерес аудиторії і активну дискусію, зокрема серед фольклористів. Слід відзначити, що В.С.Новак є членом редколегії та автором публікацій щорічника «Слов'янський світ», а також постійно співпрацює зі спеціалізованою радою по захисту кандидатських та докторських дисертацій за спеціальністю «фольклористика».

 

 

Виступ професора Гомельського державного університету, доктора філологічних наук В. С. Новак

 

Далі слово надали науковцям із Польщі. З Інститутом археології та етнології ПАН (далі - ІАЕ ПАН) ІМФЕ співпрацює протягом багатьох років, виконуючи спільні міжакадемічні проекти. ІМФЕ за сприяння професора ІАЕ ПАН, доктора габілітованого Мирослави Дрозд-П'ясецької видав спецвипуск журналу «НТЕ», присвячений польській етнології. Професор, доктор габілітований Катажина Косць-Рижко та доктор Оунгерел Тангад були запрошені як іноземні гості на урочистості з нагоди відзначення 100-річчя НАН України. Професор К.Косць-Рижко передала директору Інституту академіку Г.А. Скрипник вітальний лист від директора ІАЕ ПАН професора, доктора габілітованого Єжи Маїка та виступила з доповіддю, в якій представила науковий доробок польських етнологів.

 

Виступ професора ІАЕ ПАН, доктора габілітованого К. Косць-Рижко

 

Вона також передала власні книжки, присвячені дослідженню польської діаспори в Казахстані. Доктор Оунгерел Тангад пов'язала своє життя з Варшавою, та її батьківщиною є Улан-Батор, тому вона зупинилася на польових дослідженнях польських етнологів, здійснених в Монголії, які є традиційними протягом тривалого часу. Вона також щиро привітала українських колег і побажала нових успіхів на наукових обріях.

 

Виступ доктора ІАЕ ПАН О. Тангад

 

Провідний науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ, член-кореспондент НАН України Л. Мушкетик також зачитала вітальну адресу від директора Інституту етнографічних досліджень Угорської академії наук професора, доктора Балога Баложа, який, на жаль, не зміг особисто бути на урочистостях НАН України з нагоди 100-річчя.

Після іноземних доповідачів академік Г.А. Скрипник надала слово керівникам (заступникам керівників) відділів ІМФЕ, які доволі детально репрезентували історію підрозділу у ретроспективі, звітували про наукові досягнення відділу за останні роки, представили широкому загалові колективні й індивідуальні монографії і словники, що вийшли друком, поділилися планами на найближчий час, звернулися із вітальним словом до інститутської аудиторії і шанованих гостей з-за кордону. Керівники відділів ІМФЕ О.Немкович, Т.Кара-Васильева, Л.Вахніна, А.Калиниченко репрезентували науковий доробок підрозділів Інституту, згадавши імена вчених та праці, що увійшли до історії гуманітаристики ІМФЕ та окресливши перспективи майбутніх досліджень.

До дискусії потім долучилися новоприбулі гості, зокрема, визначний культурний діяч, доктор історичних наук, колишній багатолітній директор Музею української культури Мирослав Сополига (м. Свидник, Словаччина), а також визначний словацький фольклорист та українознавець, доктор філологічних наук, іноземний член НАН України Микола Мушинка (Прящівщина, Словаччина).

  

Виступ доктора історичних наук М. Сополиги

 

Виступ доктора філологічних наук М. Мушинки

 

Варто зауважити, що іноземні гості презентували для бібліотеки ІМФЕ цінні нові видання, які обов'язково стануть у пригоді науковцям-фольклористам та культурологам й історикам закладу. Керівництво ІМФЕ передало у подарунок іноземним гостям останні авторитетні видання - монографії, енциклопедії та словники, підготовлені співробітниками за останній період з етнології, фольклористики, музикознавства, етномузикології, театро- й кінознавства, декоративного та образотворчого мистецтва.

З нагоди святкування 100-річчя Національної академії наук України почесними медалями було нагороджено директора Інституту, академіка НАНУ, доктора істричних наук Г.А. Скрипник, провідного наукового співробітника відділу української та зарубіжної фольклористики, член-кореспондента НАНУ, доктора філологічних наук, Л.Г. Мушкетик; головного наукового співробітника ІМФЕ, член-кореспондента НАНУ, доктора мистецтвознавства, відомого дослідника народного образотворчого мистецтва, збирача і дослідника пам'яток народного образотворчого й ужиткового мистецтва, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка О.С. Найдена.

Почесними ювілейними грамотами було нагороджено завідувача відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ, кандидата філологічних наук Л.К. Вахніну, завідувача відділу музикознавства та етномузикології ІМФЕ, кандидата мистецтвознавства А.П. Калениченка, завідувача відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв, доктора мистецтвознавства, академіка НАМУ Т.В. Кара-Васильєву, доктора мистецтвознавства, члена-кореспондента НАМУ І.М. Юдкіна, члена-кореспондента НАМУ С.В. Тримбача та інших співробітників.

Загалом засідання вченої ради проходило в урочистій і святковій атмосфері і залишило позитивні враження у присутніх.

Іноземні гості взяли також участь в Загальних урочистих зборах НАН України та відвідали концерт з нагоди ювілею, які відбулися в Національній Опері України 07 грудня 2018 р., оглянули Софію Київську, Музей народно-декоративного мистецтва, Києво-Печерську Лавру, Мистецький арсенал, побували на інших заходах, організованих НАН України.

 

Мирослава Карацуба
старший науковий співробітник, 
кандидат філологічних наук