imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Виступ угорської дослідниці Каталін Югас на вченій раді ІМФЕ

 

Наукове співробітництво між Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) та Інститутом етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської академії наук має систематичний характер завдяки виконанню спільних проектів, що дозволяють науковцям обох країн обмінюватися своїм досвідом та знаннями. Уже вдруге в рамках угорсько-українського дослідницького проекту «Зміни національного, регіонального і локального рівня в народній культурі та суспільстві України та Угорщини в ХХ-ХХІ ст.» здійснила відрядження до Києва науковий співробітник Інституту етнографічних досліджень Каталін Югас, яка перебувала тут з 2 по 8 березня 2018 р.

6 березня 2018 р. К. Югас виступила з доповіддю «Чистота та омовіння в угорських народних піснях та баладах» у конференц-залі ІМФЕ. Зустріч з угорським науковцем відбувалася під головуванням провідного наукового співробітника відділу «Український етнологічний центр», кандидатом історичних наук Г.Б. Бондаренко. Тематикою чистоти в різних аспектах дослідниця займається вже давно, опублікувала монографію за цією проблематикою. Цього разу вона вирішила висвітлити дане поняття на матеріалі угорських народних балад та пісень.

 

 

  

Виступ наукового співробітнику Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської академії наук Каталін Югас

 

Виступ Югас виявився цікавим і видовищним, адже дослідниця не лише унаочнила його демонстрацією слайдів з текстами пісень (у перекладі Лесі Мушкетик), фотографіями і малюнками, а й сама під акомпанемент гітари виконала декілька пісень і уривків з творів. Її виступ викликав гарячі оплески залу, велике зацікавлення фольклористів, етнологів, музикознавців.

Далі слідували запитання та коментарі, в обговоренні серед інших виступила також співробітниця кафедри фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат філологічних наук С.С. Лещинська, співробітники ІМФЕ М.К. Дмитренко, М.Й. Хай, І.М. Коваль-Фучило та ін.

Завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики, кандидат філологічних наук Л.К. Вахніна відзначила активну участь Югас та її чоловіка-музикознавця у культурному житті Угорщини, зокрема вони популяризують танцювальний рух в Угорщині, Дім традицій та ін. Л.К. Вахніна повідомила і про хід виконання спільного українсько-угорського проекту. Зауважила, що Каталін Югас є також членом Міжнародної комісії з дослідження народних пісень та балад, брала участь у багатьох міжнародних баладних конференціях, зокрема у Великобританії, Нідерландах, Португалії, Ірландії та Угорщині, де вона разом зі своїм чоловіком у складі родинного ансамблю яскраво репрезентували угорське музичне мистецтво.

 

 

Коментар завідувача відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ, кандидата філологічних наук Л.К. Вахніної

 

Угорська дослідниця поєднує свою наукову діяльність з культурологічною. Вона у складі журі систематично бере участь у багатьох угорських та міжнародних фольклорних фестивалях та конкурсах. У Києві Каталін Югас стала членом журі ХХ міжнародного ювілейного фестивалю циркових та естрадних дитячих колективів «Понтійська арена», на відкритті якого 8 березня з вітальним словом виступили також співробітники ІМФЕ - Л.К. Вахніна, О.О. Микитенко, Л.К. Мушкетик. Фестиваль проходив під егідою Міністерства культури України з 8 по 11 березня 2018 р. в Будинку культури та мистецтв Дарницького району, його багаторічним директором є Валентина Колесниченко. По перегляді близько 400 учасників фестивалю К. Югас відзначила великі здібності української молоді, високий рівень її виконавської майстерності.

Під час перебування у Києві європейська вчена зацікавилась українськими науковими розробками з вивчення розвитку народного вбрання в міських реаліях, з якими її познайомила молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», кандидат історичних наук М.В. Олійник. Каталін Югас розповіла про свої студії народного костюма та сучасного етно-дизайну Угорщини в контексті фольклорного руху, такі консультації дозволили зафіксувати спільні рушії розвитку традиційного вбрання в умовах урбанізованої культури на матеріалах України та Угорщини. Дослідниця з Угорщини відвідала творчі цехи народних майстринь.

 

 

Молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», кандидат історичних наук М.В. Олійник, науковий співробітнику Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської академії наук Каталін Югас, дизайнер та засновник «ZETAatelier» Тетяна Зез

 

Завдяки сприянню завідувача відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв, доктора мистецтвознавства, академіка НАМ України Т.В. Кари-Васильєвої для Каталін Югас було організовано екскурсію до Національного музею українського народного декоративного мистецтва, яку провела заступниця директора музею Л.С. Білоус.

 

 

Заступниця директора Національного музею українського народного декоративного мистецтва Л.С. Білоус проводить екскурсію

 

У час свого перебування в Києві угорська дослідниця побувала також на танцювальному вечорі у Домі культури Подільського району, а також на театральній виставі «Довершений Чарлі» у театрі «Сузір'я», де одну з головних ролей виконувала артистка О. Загородня.

Слід констатувати, що Каталін Югас та її колеги з Інституту етнографічних досліджень УАН докладають усіх зусиль для поліпшення українсько-угорських наукових та культурних взаємин, сприяють формуванню позитивного іміджу України в Європі.