imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Експедиція 17-19 січня 2018 року на північ Тернопільської області


З метою наповнення бази сучасних польових матеріалів, 17-19 січня 2018 р. Інститутом мистецтвознавства фольклористки та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) було споряджено етнографічну експедицію на північ Тернопільщини. Учасники експедиції - молодший науковий співробітник відділу «Архівні наукові фонди рукописів та фонозаписів», кандидат історичних наук Б.М. Сауляк, молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», кандидат історичних наук В.В. Щибря, провідний етнолог відділу «Український етнологічний центр» О.М. Головко. Дослідження проводилось за кущовим принципом, було охоплено Шумський, Кременецький та Збаразький райони Тернопільської області. Місцем базування дослідників стало місто Кременець, з якого здійснювалися виїзди у населені пункти, розташовані на відстані 15-30 км.

 

 

Загальний вигляд одного з кутків с. Угорська Шумського району Тернопільської області

 

Серед широкого кола пошукових зацікавлень учасників експедиції особливу увагу було приділено питанням господарської культури населення регіону (рільництву, городництву, садівництву, тваринництву, збиральництву, бджільництву, мисливству, рибальству), ремеслам та промислам (деревообробці, ковальству, гончарству, кушнірству, кравецтву, ткацтву, прядінню) та матеріальним основам життєзабезпечення (традиційному вбранню, архітектурі). Спорадично траплялися й змістовні усні наративи, пов'язані, зокрема, зі специфікою діяльності на теренах краю ОУН-УПА, а також цікаві інтерпретації топонімічних назв (іменувань сіл, кутків, хуторів, криниць, полів тощо), якими ділилися старожили.

Упродовж трьох днів етнологами було відвідано шість населених пунктів: сс. Горинка, Кушлин та Плоске Кременецького району, сс. Тилявка та Угорськ Шумського району та с. Великий Кунинець Збаразького району. Вдалося поспілкуватися з респондентами 1920-1950-х рр. народження, від яких було зафіксовано понад 15 годин цифрових аудіозаписів. Крім того, у їхніх господарствах було зафотографовано чимало речових зразків: рамкових вуликів, сільськогосподарських знарядь та транспорту (плугів, розпашників, борін; дерев'яних саней), окремих складових традиційного комплексу вбрання (сорочок, запасок тощо). Подорожуючи селами, дослідники також спостерігали і фіксували на світлинах цікаві зразки житлової архітектури та господарських приміщень, особливості сільських вулиць, логіку їхньої забудови та адаптації до умов ландшафту.

 

 

Селянська садиба середини ХХ ст. у с. Тилявка Шумського району Тернопільської області

 

  

Семен Пантелеймонович Штогун розповідає молодшому науковому співробітнику відділу «Архівні наукові фонди рукописів та фонозаписів» ІМФЕ ім. М.Т. Рильського Б.М. Сауляку про конструкцію саней, с. Кушлин Кременецького району Тернопільської області

 

Перебуваючи на теренах Тернопільської Волині, науковці не оминули увагою й місцеві музейні осередки. Так, у с. Тилявка Шумського району було відвідано Тилявський літературно-меморіальний музей Уласа Самчука, де в експозиції представлена окрема етнографічна кімната з ретельно підібраними та інвентаризованими предметами селянського побуту кінця ХІХ - середини ХХ ст.

 

  

Ткацький верстат в експозиції Тилявського літературно-меморіального музею Уласа Самчука, с. Тилявка Шумського району Тернопільської області

 

Крім того, досить продуктивною виявилась робота у Кременецькому краєзнавчому музеї, що вирізняється багатством фондів народознавчого спрямування, а також ініціативністю співробітників щодо збереження й популяризації культурної спадщини краю. Відданий справі директор Музею Андрій Володимирович Левчук, під егідою якого в установі відбуваються сотні майстер-класів з традиційних ремесел (писанкарства, гончарства, лозо- та рогозоплетіння тощо), висловив готовність до конструктивної співпраці з Інститутом.

 

  

Частина експозиції Кременецького краєзнавчого музею зі зразками гончарного посуду та іншого хатнього начиння

 

Здійснивши результативну експедицію, її учасники хотіли б висловити щиру вдячність усім небайдужим людям, без допомоги яких вона б не відбулася. Перш за все, засвідчуємо повагу заступнику директора з наукової роботи ІМФЕ ім. М.Т. Рильського, кандидату історичних наук Наталії Сергіївні Стішовій та мешканці м. Кременець Оксані Василівні Ципишевій за поради і підтримку на етапі планування поїздки, вибору населених пунктів, попереднього пошуку інформаторів. Керівникам вищеназваних музеїв Андрію Володимировичу Левчуку і Петру Дмитровичу Панасюку висловлюємо подяку за цікаві розмови, можливість ознайомитись з експозицією і фондами установ. Дякуємо співробітникам сільрад відвіданих населених пунктів за всебічне сприяння проведенню експедиції. Особливу шану варто віддати нашим респондентам - носіям традиції, які попри святкові клопоти у дні Голодної куті та Водохреща охоче зголошувалися на інтерв'ю, ділилися досвідом, радили співрозмовників, демонстрували свою щедрість та гостинність.

 

Олександр Головко
провідний етнолог відділу
«Український етнологічний центр»