imfe.jpg
  English
.
.
.

2024,2023,2022,2021,2020,20192018,2017,2016,2015,2014,2013,2012,2011,2010

 

 

Наукове відрядження до Угорщини
в рамках спільного міжакадемічного проекту

 

    Завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), кандидат філологічних наук Л. Вахніна та провідний науковий співробітник ІМФЕ, доктор філологічних наук Л. Мушкетик у період з 09 по 16 грудня 2018 р. перебували у відрядженні в м. Будапешт, метою якого була реалізація спільного українсько-угорського проекту «Зміни національного, регіонального і локального рівня в народній культурі та суспільстві України та Угорщини в ХХ-ХХІ ст.» (2016 - 2018 рр.) між ІМФЕ ім.М.Т.Рильського НАН України та Інститутом етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської Академії наук. З угорської сторони керівник директор Інституту, ґабілітований доктор Б. Балог, учасники: К. Югас, К. Жолт, А. Ішпан, С. Левенте, Ш. Борбей. З української - директор ІМФЕ академік Г. Скрипник, учасники: Л.Вахніна, Л.Мушкетик.

Прочитати повністю...

 Вперше в Україні

     

     29 листопада 2018 р. о 12-00 у залі засідань Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) відбулася презентація видання Альґірдас Юлюс Греймас «Про богів та людей» Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2018 р. Переклад з литовської - Владаса Просцевічуса за участю співробітників Інституту, представників видавничого дому «Києво-Могилянська академія», вищих навчальних закладів та Посольства Литовської Республіки в Україні. Пропонована книга «Про богів та людей» поєднує в собі переклад українською мовою двох програмних праць видатного французького вченого, семіотика, мовознавця та міфолога, литовця за походженням, Альґірдаса Юлюса Греймаса, яким він присвятив майже 20 років свого життя, і які є своєрідним підсумком його роботи щодо осмислення та систематизації литовської міфології.

Прочитати повністю...

 УРОЧИСТОСТІ З НАГОДИ СВЯТКУВАННЯ 
100-РІЧЧЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

     

     6 грудня 2018 р. о 1200 у залі засідань Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) відбулася Міжнародна нарада з нагоди відзначення 100-річчя Національної академії наук України. В урочистому заході взяло участь керівництво Інституту на чолі із директором академіком Г.А. Скрипник, співробітники закладу, а також шановані гості із провідних наукових установ Польщі, Білорусі, Словаччини, що підтримували протягом багатьох років творчі і дружні стосунки із співробітниками ІМФЕ.

Прочитати повністю...

 Наукове відрядження до Польщі
в рамках спільного міжакадемічного проекту

 

    Молодший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), кандидат філологічних наук Л. Халюк у період з 05 по 09 листопада 2018 р. перебувала у відрядженні в м. Варшава, метою якого була реалізація спільного українсько-польського дослідницького проекту «Суспільно-культурні зміни в контексті європейської мобільності» (01.01.2018 - 31.12.2020) між Інститутом мистецтвознавства, фольклористики і етнології імені М.Т.Рильського НАН України і Інститутом археології та етнології Польської академії.

Прочитати повністю...

 


 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЗБІРКИ
«НАРОДНІ ПІСНІ ВОЛИНІ»
(з колекцій збирачів фольклору)

 

    У межах відзначення 100-ліття Національної академії наук України 23 жовтня 2018 року в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) було проведено презентацію видання «Народні пісні Волині» (2018, Київ).

Прочитати повністю...

 Експедиційний виїзд на Закарпаття:
досліджуємо соціокультурні та господарські традиції українців


     З 07 по 10 вересня 2018 р. науковці відділу «Український етнологічний центр» здійснили експедиційний виїзд на Закарпаття. За планом експедиції старший науковий співробітник, кандидат історичних наук В.О. Юрченко та молодший науковий співробітник, кандидат історичних наук В.Р. Іванчишен обстежили 8 населених пунктів Закарпатської області, а саме - сс. Негрово, Доробратово Іршавського району, сс. Росош, Дусино, Березники Свалявського району, сс. Бобовище, Копинівці Мукачівського району, м. Мукачево. Жителі краю виноградників і лісів гостинно приймали учасників експедиції, охоче надавали допомогу при зборі етнографічного матеріалу, ділилися світлинами з сімейних архівів.

Прочитати повністю...

 


 

Українські обриси етнокультури Буджака
(експедиція на Одещину 30.08.2018-02.09.2018)

 

     Співробітниками відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) з 30 серпня 2018 р. по 02 вересня 2018 р. було здійснено етнографічну експедицію на Одещину, яка мала на меті збір польового матеріалу з етнокультурного життя Буджака.

Прочитати повністю...

 


 

Одещина етнографічна:
дослідницькі пошуки та етнокультурні реалії на теренах Буджаку


     30 серпня - 02 вересня 2018 р. науковими співробітниками відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАНУ було здійснено етнографічну експедицію до Одеської обл. Адміністративна територія сучасної Одещини охоплює терени різних історико-етнографічних регіонів України, серед яких вагомий дослідницький інтерес становить територія Буджаку. А точніше північна його частина, яка була обрана як основна локація для етнографічних студій. Зокрема такі райони: Білгород-Дністровський (сс. Монаші, Зелене, Петрівка, м. Білгород-Дністровський), Саратський (с. Плахтіївка), Арцизський (сс. Вишняки й Мирнопілля), Тарутинський (с. Весела Долина, с. Красне, смт. Бородіно), Татарбунарський райони (с. Білолісся) Одеської області.

Прочитати повністю...

 


 

ІХ Міжнародний конгрес україністів
(25-27 червня 2018 р.)


      25 червня 2018 р. розпочав роботу ІХ Міжнародний конгрес україністів. Відкриття Конгресу відбулося у Колонній залі Київської міської державної адміністрації. 

     Учасникам Конгресу надійшли привітання від Президента України Петра Порошенка, Голови Верховної Ради України Андрія Парубія, Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, Міністра культури Євгена Нищука, Першого заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександра Співаковського, Президента Національної академії наук України Бориса Патона, депутатського корпусу та зарубіжних делегацій.

Прочитати повністю...

 


 

Сучасні реалії роботи етнолога «у полі»
(експедиційний виїзд до Чернівецької та
Тернопільської областей 23-27 квітня 2018 р.)


     Одним із невичерпних фондів зберігання усно-історичної традиції будь-якого етносу є пам'ять його представників, в якій закарбовано найдрібніші деталі та фрагменти минулого, що мають різні смислові відтінки, які піддаються багаторазовому обговоренню, належному осмисленню та виступають своєрідним індивідуальним/колективним досвідом адаптивних практик до нових умов життєдіяльності. Саме тому проведення польової роботи етнолога повсякчас не втрачає свої актуальності.

Прочитати повністю...

 


 

Із експедиційного щоденника
(експедиційний виїзд до Хмельницької та Чернівецької областей)


     10-14 квітня 2018 р. співробітниками відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) було здійснено виїзд на терени подільського-буковинського порубіжжя з метою збору польового етнографічного матеріалу. В ході експедиції старший науковий співробітник, кандидат історичних наук В.О. Юрченко та молодший науковий співробітник, кандидат історичних наук В.Р. Іванчишен відвідали села Кам'янець-Подільського району Хмельницької області та Хотинського району Чернівецької області.

Прочитати повністю...

 


 

Європейський вимір українсько-польського наукового співробітництва


     12 березня 2018 р. у залі засідань Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) професор Інституту польської філології Люблінського університету імені Марії Кюрі-Склодовської, доктор габілітований, пані Анна Бжозовська-Крайка (Польща) виступила з науковою доповіддю на тему: «З питань народної ангелології: медіаційна структура ангелів у польському фольклорі» // Z zagadnień angelologii ludowej: mediacyjna struktura aniołów w folklorze polskim.

Прочитати повністю...

 


 

Виступ угорської дослідниці Каталін Югас на вченій раді ІМФЕ


     Наукове співробітництво між Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) та Інститутом етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської академії наук має систематичний характер завдяки виконанню спільних проектів, що дозволяють науковцям обох країн обмінюватися своїм досвідом та знаннями. Уже вдруге в рамках угорсько-українського дослідницького проекту «Зміни національного, регіонального і локального рівня в народній культурі та суспільстві України та Угорщини в ХХ-ХХІ ст.» здійснила відрядження до Києва науковий співробітник Інституту етнографічних досліджень Каталін Югас, яка перебувала тут з 2 по 8 березня 2018 р.

Прочитати повністю...

 


 

Доповідь професора Б. Ристовської-Йосифовської (Скоп'є, Македонія)
в ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України


     Традиційними є наукові зв'язки та зустрічі в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) з колегами із Македонії. В Інституті у різний час виступали Президент Македонської академії наук і мистецтв (далі - МАНМ) академік Цветан Грозданов, академік МАНМ Блаже Ристовський, колишній директор Інституту старослов'янської культури (Прилеп, Македонія) доктор Танас Вражиновський, науковий співробітник Інституту фольклору ім. Марка Цепенкова (Скоп'є, Македонія), доктор Лідія Стоянович. Плідним був також спільний проект між ІМФЕ та Інститутом фольклору ім. Марка Цепенкова (Скоп'є). Важливо, що і сьогодні наукові контакти продовжуються, що свідчить про роль гуманітарних досліджень у наших країнах, зокрема в галузі народознавства.

Прочитати повністю...

 


 

Наукова сесія, присвячена 90-річчю від дня народження А. І. Мухи
та 100-річчю від дня народження В. В. Цвіркунова


     30 cічня 2018 р. в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України відбулася наукова сесія з нагоди відзначення 90-річчя від дня народження видатного українського вченого-музикознавця і композитора Антона Івановича Мухи (1928-2008) та 100-річчя від дня народження відомого українського кінознавця Василя Васильовича Цвіркунова (1917-2000), які працювали в Інституті. На заході були заслухані доповіді, присвячені науковій і творчій спадщині вчених-ювілярів.

Прочитати повністю...

 


 

Експедиція 17-19 січня 2018 року на північ Тернопільської області


     З метою наповнення бази сучасних польових матеріалів, 17-19 січня 2018 р. Інститутом мистецтвознавства фольклористки та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) було споряджено етнографічну експедицію на північ Тернопільщини. Учасники експедиції - молодший науковий співробітник відділу «Архівні наукові фонди рукописів та фонозаписів», кандидат історичних наук Б.М. Сауляк, молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», кандидат історичних наук В.В. Щибря, провідний етнолог відділу «Український етнологічний центр» О.М. Головко. Дослідження проводилось за кущовим принципом, було охоплено Шумський, Кременецький та Збаразький райони Тернопільської області. Місцем базування дослідників стало місто Кременець, з якого здійснювалися виїзди у населені пункти, розташовані на відстані 15-30 км.

Прочитати повністю...

 


 

Польові студії на теренах Тернопільщини

 

     16-19 січня 2018 р. співробітниками відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України було здійснено експедиційний виїзд до Бережанського та Підгаєцького районів Тернопільської області. У тематичному колі наукових зацікавлень збирачів опинились питання усної історії, господарських практик, традиційних вірувань мешканців регіону.