imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |
Новий лауреат мистецької премії імені Платона Білецького

 

Четвертого січня 2017 року в галереї «Митець» Київської організації Національної спілки художників України (КОНСХУ) відбулась знаменна подія: церемонія нагородження мистецькими преміями 2016 року гідних представників різних творчих секцій цього потужного творчого об'єднання, що налічує близько півтори тисячі його членів.

Лауреатом мистецької премії імені Платона Білецького цьогоріч стала Зоя Чегусова - науковий співробітник відділу образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики, етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, член секції критики та мистецтвознавства КОНСХУ, президент української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України. Премія ця для мистецтвознавців вважається надзвичайно почесною нагородою за професіональні заслуги, тому що названа славетним ім'ям видатного вченого, доктора мистецтвознавства, члена-кореспондента НАН України, дійсного члена Національної академії мистецтв України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Платона Олександровича Білецького (1922-1998 рр.). Він був неперевершеним педагогом, у якого навчались в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури (в минулому - Київський державний художній інститут), усі мистецтвознавці поколінь1960-1990-х рр. зокрема і Зоя Чегусова (1970-1975 рр). Платон Білецький, який відомий своїми фундаментальними науковими працями, присвяченими Г. І. Нарбуту, Т. Г. Шевченку, М. Г. Дерегусу, українському мистецтву 17-18 століть, українському портрету того ж періоду, українському мистецтву у світовому художньому процесі, закарбувався в пам'яті його учнів і колег яскравою особистістю з потужним інтелектом космічного масштабу і глибинними знаннями всесвітньої історії мистецтва: незабутня персона в національній культурі України. Від 1960-х рр. і він перебував у лавах членів секції критики і мистецтвознавства КОНСХУ.

Премію імені Платона Білецького Зоя Чегусова здобула за свої друковані праці, що пов'язані з діяльністю Національної спілки художників України: як автор вступних статей і упорядник каталогів Першої, Другої, Третьої, Четвертої всеукраїнських трієнале художнього текстилю під егідою НСХУ [1], автор вступної статті до альбому «70 років Національної спілки художників України [2], автор вступної статті й упорядник каталогу Всеукраїнської різдвяної виставки декоративно-прикладного мистецтва до 100-річчя Марії Примаченко [3], автор статей, присвячених творчості керівника Художньої студії НСХУ народного художника України Миколи Гроха до альбомів «Микола Грох. Графічні спостереження» [4] і «Микола Грох. Акварель, пастель» [5].

Та головним творчим здобутком лауреата мистецької премії імені П. Білецького 2016 року можна вважати вихід з друку нового фундаментального академічного видання, що готувалось у відділі декоративно-прикладного мистецтва ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, - п'ятого тому Історії декоративного мистецтва України (головний редактор - академік Г. А. Скрипник, науковий редактор - доктор мистецтвознавства, член-кореспондент НАМУ Т. В. Кара-Васильєва), в якому З. А. Чегусова виступає і як відповідальний секретар тому, і як автор шести розділів, передмови та післямови до цього видання [6].

У п'ятому томі «Історії декоративного мистецтва України» вперше у вітчизняному мистецтвознавстві здійснено спробу всебічно і глибинно проаналізувати еволюційні художньо-стилістичні зміни, яких зазнало українське професійне декоративне мистецтво внаслідок кардинальних суспільних порухів упродовж драматичних ХХ - початку ХХІ ст.

Головне завдання, яке поставало перед авторами п'ятого тому «Історії», - наскрізний мистецтвознавчий аналіз історико-культурного матеріалу, що охоплює такі види декоративного мистецтва, як вишивка, ткацтво, вибійка, розпис по тканині, нетрадиційний текстиль, кераміка, скло, металопластика, ковальство, ювелірство, дерево, лозоплетіння, витинанка, мозаїка соломою тощо у виконанні професійних митців, що дало можливість панорамно відтворити весь багатоманітний розвій професійного декоративного мистецтва позначеного періоду.

Науковцями авторського колективу п'ятого тому «Історії» розглядаються усі етапи поступу протягом ХХ - початку ХХІ ст. ст., що відображають відмітні образно-пластичні особливості та історичні віхи професійного декоративного мистецтва свого часу.

Треба віддати належне, що з ім'ям талановитого мистецтвознавця, арт-критика Зої Анатоліївни Чегусової тісно пов'язане сучасне професійне декоративне мистецтво України. Завдяки її ентузіазму, надзвичайно активній діяльності як науковця і водночас популяризатора творчості художників цього виду мистецтва вони одержують нині гідне визнання не тільки у своїй Вітчизні, але й достойно представляють нашу країну на світовій арені.

Результатом кількарічної наполегливої праці, що полягала не тільки в підборі візуального матеріалу, а й у глибокому вивченні процесів, що відбувалися в тогочасному мистецтві, у проникненні в потаємини творчості митця, у тактовному, уважному і доброзичливому ставленні до індивідуальності кожної неординарної особистості, став на зламі ХХ-ХХІ ст. авторський арт-проект Зої Чегусової «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен», що побачив світ у 2002 році. Це була не тільки доленосна подія в житті його автора, але й рішучий крок для кардинальних зрушень в утвердженні цього виду мистецтва в Україні, який до цього часу здебільшого лишався за лаштунками, і в усвідомленні необхідності нагального створення новітньої історії українського декоративного мистецтва. Цей проект значною мірою став путівкою в життя для багатьох митців, а з іншого боку вперше широко презентував величезний пласт національної культури, стверджуючи правомірність його як однієї з головних галузей сучасних пластичних мистецтв. Автором ідеї і куратором проекту Зоєю Чегусовою було передбачено кілька його етапів: видання книги-каталогу, проведення серії широкомасштабних виставок «Сучасне українське професійне декоративне мистецтво. Трансформація образу» в Києві і за кордоном.

Книга Зої Чегусової і виставка в Українському домі в Києві (червень 2003 року) здобули високе визнання. Проекту був наданий статус «Під патронатом Президента України», після чого він був репрезентований у травні 2004 року в Парижі в Штаб-квартирі ЮНЕСКО з нагоди 50-річного ювілею членства України в цій організації і визнаний ЮНЕСКО кращим за останні 30 років. Своєрідною візитною карткою України в США стала книга «Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен» [7], подарована державною делегацією України в Білому Домі у Вашингтоні Держсекретарю Адміністрації президента США Кондолізі Райс (2003 р.). Саме за це видання Зоя Чегусова була удостоєна Національної премії України імені Тараса Шевченка (2006 р.).

Зоя Чегусова - автор близько 400 масштабних друкованих публікацій [8], де вона виступає серйозним науковцем, глибоким аналітиком, який дотримується об'єктивності в оцінці як окремих персоналій, так і трансформацій, що відбувались і відбуваються в декоративному і образотворчому мистецтві України, розглядаючи їх у контексті загальноєвропейських і світових художніх процесів.

За ініціативи н. с. відділу образотворчого і декоративного мистецтва ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України З. А. Чегусової втілено в життя двадцять масштабних всеукраїнських і міжнародних арт-проектів, в яких вона виступила як автор ідеї і куратор. Серед них: «Квіти України. Гобелен. Акварель»-1 (Інформаційно-культурний центр при Посольстві України у Франції. - Париж. Франція. 2007 р.), «Квіти України. Гобелен. Акварель»-2 (Український інститут Америки, Постійне представництво України при ООН. - Нью-Йорк. США. 2007 р.), «Пісні про кохання. Кераміка, скло, текстиль» (Національний музей українського народного декоративного мистецтва. - Київ. Україна. 2008), Всеукраїнська різдвяна виставка декоративно-прикладного мистецтва до 100-річчя від дня народження Марії Примаченко (ЦБХ НСХУ. - Київ. Україна. 2008), «У пошуках істини. Живопис» (National Arts Club; Metropoliten Museam; Постійне представництво України при ООН. - Нью-Йорк. США. 2009 р.), «Ангеле мій, охоронцю мій. Кераміка, скло, текстиль» (Національний музей українського народного декоративного мистецтва. - Київ. Україна. 2011-2012 р.), «Новітній арт-текстиль України» (до «ЄВРО-2012») (Музей сучасного мистецтва України. - Київ. Україна. 2012 р.) тощо.

У 2004-2013 рр. З. А. Чегусова як н. с. ІМФЕ спільно із секцією декоративно-прикладного мистецтва КОНСХУ здійснює цікавий проект, виступаючи куратором чотирьох Всеукраїнських трієнале художнього текстилю (Центральний будинок художника Національної спілки художників України). Її нестримна енергія спонукала художників відгукнутися неординарними творами, які продемонстрували сміливі експерименти, утвердження нової естетики, пошуки нових образно-тематичних і техніко-технологічних рішень, орієнтацію на міжнародні напрямки текстилю. Новації та інновації включали застосування рукотворного паперу, повсті, плетення, аплікації тощо, активізацію авторських технік і, разом з тим, подальший розвиток традиційного ткацтва, тісно пов'язаного з народним мистецтвом, та розпису на тканині.

Як член Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО (з 2001), Президент української секції АІСА (від 2005), член редакційної колегії журналу «Українське мистецтво» (від 2003), журналу «Образотворче мистецтво» (від 2006), журналу «Fine Art» (від 2007) З. А. Чегусова відповідально і з повною віддачею ставиться до своїх обов'язків на цій ниві.

Простежуючи творчий шлях цього знаного українського мистецтвознавця, аналізуючи активну діяльність науковця, історика мистецтва і арт-критика - автора численних книг, альбомів, каталогів, статей у наукових збірках і профільних журналах, а також куратора масштабних художніх проектів - вважаю, що нагородження наукового співробітника відділу образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, члена КОНСХУ Зої Анатоліївни Чегусової мистецькою Премією імені Платона Білецького є цілком заслужене і справедливе.

Тамара Придатко
заслужений діяч мистецтв України

 

Примітки:
1. Перша всеукраїнська трієнале художнього текстилю // Каталог / авт.-упоряд. З. Чегусова. - К. : НСХУ, 2007. - 56 с.; Друга всеукраїнська трієнале художнього текстилю // Каталог / авт.-упоряд. З. Чегусова. - К. : НСХУ, 2008. - 64 с.; Третя всеукраїнська трієнале художнього текстилю // Каталог / авт.-упоряд. З. Чегусова. -
К. : НСХУ, 2013. - 72 с.; Четверта всеукраїнська трієнале художнього текстилю // Каталог / авт.-упоряд. З. Чегусова. - К. : НСХУ, 2016. - 78 с.
2. Чегусова З. Минуле і сучасне декоративного мистецтва // 70 років Національної спілки художників України : альбом. - К., 2009. - С. 15-19.
3. Всеукраїнська різдвяна виставка декоративно-прикладного мистецтва до 100-річчя Марії Примаченко // Каталог виставки творів / авт.-упоряд. Зоя Чегусова. - К. : НСХУ, 2010. - 48 с.
4. Чегусова З. «Предтечі» творів Миколи Гроха // Микола Грох. Графічні спостереження : каталог. - К., 2012. - С. 8-11.
5. Чегусова З. «Нерв життя» в акварелях Миколи Гроха // Микола Грох. Акварель, пастель : альбом. - Автор передмови З. Чегусова. - К. : ТОВ «Видавниче підприємство «Ярославів Вал», 2016. - С. 4-5.
6. Історія декоративного мистецтва України : у 5 т. / голов. ред. Г. Скрипник; наук. ред. Т. Кара-Васильєва; відповід. секретар З. Чегусова. - Том п'ятий. НАН України, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. - К. : видавництво ІМФЕ, 2016. - 546 с.
7. Чегусова З. Декоративне мистецтво України кінця ХХ століття. 200 імен. - К. : ЗАТ Атлант ЮЕмСі, 2002. - 511 с. : іл.
8. Зоя Чегусова. Біобібліографічний покажчик : наукове видання / Голов. ред. Г. Скрипник; наук. ред. О. Шевчук. - НАН України, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. - К., 2013. - 160 с.