imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |
 Зустріч з науковцями Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської АН в ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України
     

6 жовтня 2016 року в конференц-залі ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України відбулася зустріч з науковцями Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської АН Аготою Ішпан, Каталін Югас та Сіладі Левенте, які прибули до Києва в рамках міжнародного міжакадемічного проекту «Зміни національного, регіонального і локального рівня в народній культурі та суспільстві України та Угорщини в ХХ-ХХІ ст.» (2016-2018 рр.), керівниками якого є директор ІМФЕ Ганна Скрипник та директор ІЕД Балаж Балоґ. Балоґ та Югас свого часу вже побували на науковій конференції ІМФЕ, присвяченій 90-річчю закладу, де виступали на пленарному засіданні та в секціях.

Першою взяла слово заступник директора Інституту Оксана Шевчук, яка привітала гостей, побажала їм успішної праці. Завідувачка відділу української та зарубіжної фольклористики Леся Вахніна та співробітниця відділу, координатор згаданого проекту Леся Мушкетик ознайомили присутніх з діяльністю українських та угорських науковців в області проекту, міжнародною співпрацею відділу загалом. Далі говорили угорські науковці. Ішпан окреслила коло власних завдань, а саме соціальні та культурні трансформації в суспільстві обох країн за часів соціалізму та ін. Так, серед іншого, вона з етнологічного погляду вивчала великі міжнародні ярмарки цього періоду. Сіладі зупинився на вивченні проблем т. зв. потрійного кордону в Угорщині, зокрема угорсько-українсько-румунського (в Закарпатті), де він збирав різноманітний матеріал і розглядав його з різних поглядів - політичних, економічних, культурних, мовних та ін. Він зазначив, що ці питання є частиною більшого європейського проекту, до якого долучено чимало країн. З угорського боку видано два збірники матеріалів, а також фотоальбом з пограничних територій. Сіладі згадав також і експедиції інших учасників проекту до Закарпаття, Балоґа Балажа та Жолта Кароя Надя, останній зокрема цікавився конфесійними питаннями.

Далі доповідь під назвою «Хай живе угорська свобода, хай живе Батьківщина: пісні про Кошута в угорській історії від генези до наших днів» виголосила К. Югас. У ній йшлося про угорську революцію 1848-1849 рр. під проводом Лайоша Кошута, і її відображення у фольклорі та народній культурі загалом, її символічне значення в історії і сучасності угорського народу. Югас розповіла про новий і старий стиль угорських народних пісень, їх музичні особливості, фольклоризм та фольклоризацію. Оповідний матеріал урозмаїтнювався відео- та аудіоматеріалом, кілька пісень дослідниця навіть виконала сама, відомо, що вона є учасницею угорського фольклорного гурту. Доповідь допомогла скласти уявлення і про сучасну патріотичну налаштованість угорського народу та його любов до народної та ін. музики.

Виступ Югас користувався великим успіхом, було поставлено чимало питань, українські вчені дякували їх за доповідь. Потому розмову з угорськими науковцями було продовжено у відділі української та зарубіжної фольклористики, де професор Михайло Хай виконав думу «Марія Богуславка» на автентичній лірі і прокоментував свій виступ.

Угорські науковці мали змогу відвідати музеї та пам'ятні місця Києва. Так, Югас, яка цікавиться також тематикою народної гігієни, побувала біля джерел зі святою водою в Лаврі та Пантелеймонівському монастирі.

Провідний науковий співробітник
відділу української та зарубіжної
фольклористики ІМФЕ
ім. М. Т. Рильського НАН України,
доктор філологічних наук
Леся Георгіївна Мушкетик

 

Зліва направо - Ю. Каталін, Л. Сіладі, А. Ішпан, О.Шевчук, Л. Мушкетик, Л. Вахніна

 

Виступ К. Югас

 

Присутні на зустрічі співробітники ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України