imfe.jpg
  English
.
.
.

Пономаренко Валентина Миколаївна (1955 р. н.) музикознавець. Закінчила історико-теоретичний факультет Київської державної консерваторії ім. П. І. Чайковського (нині Національна музична академія) 1981 р. Дипломна робота була присвячена особливостям народного виконавства на прикладі автентичного колективу с. Крячківка (науковий кер. Матвієнко В. О.). У складі студентських фольклорних експедицій на чолі з В. О. Матвієнком побувала в селах Княжичі Броварського, Мигалки Бородянського, Андріївка Макарівського районів, що на Київщині, селах Мамекіно, Лісконоги Новгород-Сіверського р-ну Чернігівської обл., у селах Олевського, Ємільчинського р-ну Житомирської обл., а також в Гомельській обл. (Білорусія), де й набула досвіду польової роботи і опрацювання записаних матеріалів. Була учасницею першого складу ансамблю «Древо» (1978-1988).

З 1980 до 1987 р. працювала консультантом по фольклору в правлінні Музичного товариства України, займалася організацією та проведенням науково-практичних семінарів з фольклору, була членом оргкомітету та журі радіоконкурсу «Золоті ключі», організувала і провела цикл концертів для творчої молоді із запрошенням автентичних фольклорних колекстивів з різних регіонів України: Полісся, Слобощанщини, Київщини, Карпат, Полтавщини, Поділля, Волині. Була ведучою серії телепрограм, присвячених українському фольклору «Перлини душі народної».

Експедиції: села Крячківка, Вечірки, Березова Рудка Пирятинського

р-ну, Солониця Лубенського р-ну Полтавської обл., Грузьке Макарівського р-ну Київської обл., Липняжка Добровеличківського р-ну та Грузьке Кіровоградського р-ну Кіровоградської обл. та ін. Записи зберігаються в домашньому архіві.

З 1987 до 2010 р. працювала в державному спеціалізованому видавництві «Музична Україна». Редактор багатьох фольклорних видань, серед них: Е. Линева «Опыт записи фонографом украинских народных песен» / підготовка до видання, вступна стаття, коментарі О. І. Мурзіної; «Музичний фольклор з Полісся у записах Ф. Колесси та К. Мошинського» / упорядкування, вступна стаття, примітки, переклад з польської С. Й. Грици; «Українські народні пісні в записах М. В. Лисенка», частина перша / упорядкування, вступна стаття, примітки Л. О. Єфремової; «Українські народні пісні, наспівані Д. Яворницьким. Пісні та думи з архіву вченого» / упорядкування, вступна стаття, примітки М. М. Шубравської; А. Іваницький. «Українська народна музична творчість: Посібник для вищих та середніх учбових закладів» (2-е вид.) та багато ін.

З 2010 р. працює у відділі етномузикології на посаді молодшого наукового співробітника, з 2012 р. - вчений секретар відділу.

ПУБЛІКАЦІЇ:

«Дослідження локальної народнопісенної традиції як основа діяльності вторинного фольклорного ансамблю» (Українське музикознавство. - К., 1989. - Вип. 24. - С. 3-18) у співавторстві з Є. Єфремовим; упорядник пісенників: «Червоная калинонька», «Українські народні пісні про кохання».

 

01.07.2015