imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Фільм «Іван Мазепа»

 

«ІВАН МАЗЕПА» - черговий резонансний історико-документальний фільм з серії «Таємниці великих українців», знятий на замовлення Міністерства культури України, розміщений в YouTube Телеканалу «1+1» у березні 2021 року та присвячений 382-й річниці від дня народження видатного борця за незалежність України.

У підготовці фільму в якості наукового експерта та зйомках на території Румунії, середньовічна історія якої тісно пов'язана з Україною часів І. Мазепи, брав участь старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, доктор історичних наук Теофіл Георгійович Рендюк.

 

Кадр з історико-документального фільму «Іван Мазепа», знятого за участі Т.Г. Рендюка в Бухаресті

 

Безпосереднім внеском Т.Г. Рендюка у створенні цього унікального фільму стало надання маловідомої інформації про історію виявленого ним у Бухаресті оригіналу Євангелія арабською мовою, виданого І. Мазепою за 3 тис. золотих у 1708 р. у м. Алеппо (нинішня Сирія). На основі результатів проведеного Т.Г. Рендюком дослідження розшифровано титули гетьмана на початковій сторінці арабського видання Євангелія. Ним проаналізовано та вперше оприлюднено переклади із грецької та арабської мов вступної частини початку ХVІІІ ст. про І. Мазепу, автором якої був Антіохійський Патріарх Афанасій ІV. Вивчена доля цього «unicum exemplarium» впродовж ХVІІІ-ХІХ ст. і до 1882 р., коли румунський колекціонер Д. Паппазоглу, цінуючи раритетність видання, запропонував його Румунській Академії, де через майже 130 років це Євангеліє було виявлено і досліджено Т.Г. Рендюком.

 

Фотокадри з історико-документального фільму «Іван Мазепа», знятого за участі Т.Г. Рендюка в Бухаресті

 

Історико-документальний фільм «Іван Мазепа» з серії «Таємниці великих українців» за участі Т.Г. Рендюка можна подивитися за посиланням: https://youtu.be/BqI7XFQklG8


 

Теофіл Рендюк
старший науковий співробітник,
доктор історичних наук