imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

Проєкт «Вишивка в одязі видатних українців»:
співпраця музейників, науковців, вишивальниць

 

Для кожної допитливої людини знайомство з новими сторінками історії - це захоплююче заняття. Коли ж йдеться про опанування спадщини творців модернізованої української культури, то тут виникає справжній азарт відкривача особливого прихованого світу.

Навіть у звичайних предметах повсякдення можна відчути пульсацію свого часу та неповторну індивідуальність талановитої особистості, яка творила історію свого життя та життя своєї Батьківщини. Так закладалась національна культурна традиція, яка має свої символи і маркери.

Метою проекту «Вишивка в одязі видатних українців» є прагнення привернути увагу широкого загалу, в першу чергу вишивальниць, до долі яскравих і талановитих будівничих українського культурного простору. Для цього пропонується зазирнути у світ предметів, а саме - меморіального одягу з українською вишивкою.

Музейники, науковці, вишивальниці намагаються розкрити приватне життя непересічних постатей через зрозумілі для кожної людини потреби прибиратися у зручне, красиве, вишукане вбрання. А коли йдеться про свідомих діячів української культури, то тут доволі часто погляди відбиваються у зовнішніх іміджевих образах.

Саме речі з національною ознакою стають певними ключами до відтворення української повсякденної історії. Як не дивно, але саме вони провокують чимало запитань, пошуки народжують версії, які підказують матеріали для доказів. І так з рештою виникають нові історичні відомості.

Зазирнувши у світ минулого, майстрині творять сучасну реальність. Вони пропонують оздоблювати сучасні речі вишивкою, відтвореною за схемами з меморіальних речей.

Таке починання є прикладом живого творення сучасної одягової етнокультури, яка окрім традиційного етнографічно-географічно виміру доповнилась ще й біографічним напрямом розвитку.

06 червня 2020 р. учасників проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» гостино приймав Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського. Було презентовано сучасну сорочку, яку майстрині оздобили вишивкою за схемою меморіальної речі з Музею. Слово взяли директор Київського літературно-меморіального музею Максима Рильського В. Колесниченко; керівниця проєкту, майстриня Тетяна Зез; старший науковий співробітник Музею видатних діячів української культури (далі - МВДУК) О. Константинівська; директор видавництва «АДЕФ-Украина» А. Істоміна; муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» С. Ісмагілов, який люб'язно погодився продемонструвати відшиту сорочку з українською вишивкою, що повторює орнамент з сорочки Максима Рильського; правнук Максима Тадейовича - Н. Рильський; вишивальниця О. Уткіна; молодший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), кандидат історичних наук М. Олійник, яка виголосила лекцію-презентацію «Український одяг у часи життя Тадея та Максима Рильських».

 

Учасники проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» у Київському літературно-меморіальному музеї Максима Рильського. Фото Ліліани Зез

 

Виступ правнука Максима Рильського Н. Рильського. Фото Ліліани Зез

 

Виступ молодшого наукового співробітника ІМФЕ, кандидата історичних наук М. Олійник

 

25 липня 2020 р. у рамках фестивалю літератури і мистецтва «Лесині джерела» відбулось чергова презентація проєкту в Новоград-Волинському літературно-меморіальному музеї Леси Українки.

 

  

Т. Зез дарує видання «Вишивка в одязі видатних українців» директору Новоград-Волинському літературно-меморіальному музеї Леси Українки В. Римській

 

 

Виступ старшого наукового співробітника МВДУК О. Константинівської

 

Виступ молодшого наукового співробітника ІМФЕ, кандидата історичних наук М. Олійник

 

Я. Адамчук демонструє сучасну версію меморіальної дитячої сорочки з Новоград-Волинського літературно-меморіального музею Леси Українки

 

Перегляд фрагментів події доступний за посиланнями:

https://www.facebook.com/ukrainkamuseum/videos/740438123401531

https://www.facebook.com/ukrainkamuseum/posts/1424231304631487

https://www.facebook.com/ukrainkamuseum/posts/1424239684630649

Учасникам заходу провели цікаву екскурсію в Музеї Лесі Українки, який розташований у будинку, в якому народилася велика поетеса.

Нова зустріч-звіт відбулась 22 серпня 2020 р. в МВДУК. На затишному подвір'ї музейного комплексу було представлено сорочку, яку майстриня І. Кузнецова прикрасила вишитим орнаментом знятим з рукавів сорочки Олени Пчілки та Лесі Українці, яка зберігається у фондах Музею. Продемонструвала нову відшиту річ Леся Воронюк - автор ідеї святкування дня вишиванки.

У заході взяли участь такі особи: старший науковий співробітник МВДУК О. Константинівська, керівниця проєкту Т. Зез, директор видавництва «АДЕФ-Украина» А. Істоміна, релігієзнавець, старший науковий співробітник Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України, кандидат історичних наук І. Козловський, молодший науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України А. Диба, молодший науковий співробітник ІМФЕ, кандидат історичних наук М. Олійник, креативний продюсер Н. Яковлева, акторка Київського академічного театру юного глядача на Липках А. Гирич та відома журналістка і громадська діячка, співзасновниця ГО «Всесвітній день вишиванки» Л. Воронюк.

 

Виступ старшого наукового співробітника МВДУК О. Константинівської

 

Зліва направо: А. Диба, Н. Яковлева, Т. Зез, Л. Воронюк, А. Гирич

 

Виступ старшого наукового співробітника Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України, кандидата історичних наук І. Козловського

 

Виступ співзасновниці ГО «Всесвітній день вишиванки» Л. Воронюк

 

ГО «Всесвітній день вишиванки» підтримало проект та підготувало проморолик, доступний за посилання:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=162479888765393&id=107597000920349

27 серпня 2020 р. учасники координаційної групи проєкту, у складі Т. Зез, О. Константинівської, М. Олійник, вишивальниці з Тернополя, яка на програмному забезпеченні розроблює схеми вишивок для друкованого видання «Вишивка в одязі видатних українців», В. Кривоніс, презентували проєкт в режимі ZOOM-конференції, яку організувало ГО «Ділові Українські Жінки в Тернопільській області». Т. Зез розповіла про мету проекту та основні здобутки. О. Константинівсьа розповіла про внесок родини Косачів у розвиток національної культури. В. Кривоніс поділилась секретами технічного забезпечення розробки зручних і зрозумілих, навіть для недосвідчених майстринь, схем вишивання. М. Олійник представила лекцію-презентацію «Національно маркований одяг української інтелігенції другої половини ХІХ - початку ХХ століття». Подія висвітлена на сторінці ГО «Ділові Українські Жінки в Тернопільській області»:

https://www.facebook.com/trv.kvi/posts/1754988611320876

 

Виступ молодшого наукового співробітника ІМФЕ, кандидата історичних наук М. Олійник

 

 

Марина Олійник
молодший науковий співробітник,
кандидат історичних наук