imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

 ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС
ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ «ЛЕМЦВІТ»

 

01 червня 2020 р. відбувся дистанційний І Всеукраїнський конкурс дитячої та юнацької творчості «ЛемЦвіт», партнером у проведенні якого виступив Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ). Метою конкурсу є відродження культурної спадщини лемків, ознайомлення з історією та духовною культурою краю. До оргкомітету надійшло чимало анкет, з яких було відібрано 100 конкурсних робіт у номінаціях «вокальний жанр», «інструментальний жанр», «театральний жанр», «хореографічний жанр», «образотворче та прикладне мистецтво».

 

 

Конкурсанти захищали честь навчальних та мистецьких закладів Київщини, Вінниччини, Львівщини, Тернопільщини, Закарпаття, Чернівеччини, Житомирщини, Черкащини, Полтавщини, Харківщини та Дніпра.

Окрім дітей та юнацтва, свою високу професійність презентували відомі майстри художнього слова, лемківські писанкарі та виконавці. Таким чином, конкурс об'єднав учасників від 4 до 82 років.

Для оцінювання конкурсних робіт було запрошене компетентне журі, до складу якого увійшли Софія Федина, Микола Горбаль, Олесь Журавчак, Неля Шейко-Медведєва, Олена Суботіна, Наталія Грищенко, Тетяна Чернета, Мар'яна Грабовська, Віра Дудар-Дидина, Віктор Кириченко, Тетяна Федосенко, Олег Копильчак. Координувала роботу конкурсу молодший науковий співробітник ІМФЕ, кандидат мистецтвознавства, лемкознавець, етномузиколог Катерина Чаплик.

Кожний учасник представив цікаву і неповторну конкурсну програму. Серед пісень прозвучали добре знані давні лемківські співанки «Ой верше мій, верше», «Полетів бим на край світу», «Цне мі ся за тобом», «Під облачком», «Аничка», «Дунаю, Дунаю», «Мала м я фраїра», «Ішло дівча лучками», «Як я сено грабала зелене», «Не сама», «Не хвалюся», «Юж мелем», «Сідіт пташок», «Горе долом ходжу», «Іванку, Іванку», «Ой співаночки мої», «Як ішов я з Дебречина», «В гаю зелененькім», «Ой летіли гусоньки», «Ганцьо, не дримай» та менш відомі «Повіджте мі, пастушкове», «Беру лен», «Заграйте мі, гушлі», «Роскошоньки мої», «Янчик, Янчик, што-бись робив», «Жен воли, жен», «До саду, дівчата, до саду», «А пониже озера», «Вчера била зимня роса», «Ішли цігане», «Зелені Бескиди», «Ой мила, миленька», «Гей тече річенька», «Я не буду каву пила», «Я єстем музика», «Вчера дощ падав» та ін.

Захоплення та симпатію глядачів отримали жіночі лемківські прикраси з бісеру, знані на Лемківщині здавна як «кривульки» або «кризи», виготовлені студентами на зразок давніх бабусиних прикрас.

 

            

 

В номінації прикладне та образотворче мистецтво висвітлено неймовірну кількість неповторних зразків лемківської писанки, з орнаментикою та кольоровою гамою, притаманною лемківському краю. Досвідчені майстри-писанкарі, які понад 30 років вивчають це мистецтво, залюбки діляться своїм знанням та досвідом із вихованцями місцевих гуртків - дітьми та молоддю.

 

            

 

            

  

Серед інших робіт - дитячі та юнацькі малюнки на лемківську тематику: «Великдень», «Лемківська церква», «Мишка в лемківському вбранні», «Лемківський янгол-охоронець», «Маленьке лемківське село», «Дерево лемківського роду», «Лемківська колискова», «Диво птаха», «Чарівна пташка», «Портрет Юліана Бескида» та ін. У лемківський одяг вбрано Ляльку Параску, подано витинанки та інші роботи у техніці наївне малярство, сухе валяння, ліплення, викладення картини із подрібненого листя тощо.

 

            

 

        

 

Інструментальний жанр охопив виконавців на фортепіано, сопілках, цимбалах, бандурі, які представили лемківські твори в обробках.

Хореографічний жанр засяяв «Закарпатською веселкою», «Плескачем та притупами» у виконанні двох дитячих хореографічних колективів.

Напоєні болем спогади про депортацію лемківських родин зазвучали в номінації «Театральний жанр» від дорослих виконавців, а також поезія, уродженця Лемківщини Б.-І. Антонича в дитячому виконанні.

На сторінку товариства «ЛемКиїв» надійшло багато схвальних відгуків, слів подяки від викладачів, батьків, лемків та шанувальників культури лемківської етнографічної групи українців.

Підсумовуючи проведений захід, висловлюємо подяку викладацькому складу за співпрацю, високу професійну майстерність і значний внесок у справу популяризації лемківської культури серед дітей та молоді, конкурсантам за достойну підготовку до конкурсу, батькам - за збереження зв'язку між поколіннями. Всім зичимо міцного здоров'я, творчих успіхів та перемог!

 

 

Катерина Чаплик
молодший науковий співробітник,
кандидат мистецтвознавства