imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

Презентація видання ІМФЕ
«Народна інструментальна музика Середньої Наддніпрянщини.
Регіонально-жанрова антологія»

 

Пленарне засідання Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні парадигми музики, театру та мистецької освіти» (21-22 лютого, ХНУМ ім. І. П. Котляревського), відкрила доповідь провідного наукового співробітника ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України (далі ІМФЕ), доктора мистецтвознавства, професора Михайла Хая «Музично-інструментальна культура українців як ідентифікаційна складова національного світогляду».

 

Виступ провідного наукового співробітника ІМФЕ, доктора мистецтвознавства М. Й. Хая. Фото Людмили Казакової.

 

Присутні із зацікавленням прослухали новітню концепцію автора про архетипові засади традиційної інструментальної культури українців, спільності та антиномії української традиційної музики у її міжнаціональних стосунках з сусідніми та порівняно більш віддаленими етносами України.

 

Фото Людмили Казакової.

 

У другій половині дня основні постуляти цієї доповіді автор переконливо ілюстрував етномузикологічним доробком - збіркою народної інструментальної музики Середньої Наддніпрянщини. Ознайомитись з текстом видання «Регіонально-жанрова антологія українського музичного фольклору. Том II. Народна інструментальна музика Середньої Наддніпрянщини» можна за сайті ІМФЕ за посиланням:

http://www.etnolog.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=2107&Itemid=473

 

Фото Людмили Казакової.

 

Бльок кобзи О. Вересая та народної бандури ілюстрував харків'янин, кандидат архітектури Назар Божинський.

 

Виступ доцента Харківського національного університету будівництва та архітектури, кандидата архітектури, кобзаря Назара Божинського. Фото Людмили Казакової.

 

Унікальні зразки цимбальної традиції затопленої Канівським морем лівобережного с. Рудякова, що на Бориспільщині, переселеної в с. Стайки Кагарлицького р-ну у записах О. Тихонова (1935 р.) та М. Хая (1991 р.) було представлено у нотному записі на екрані. Твори лірницької традиції з Київщини у записах П. Демуцького продемонстрував сам упорядник збірки. Вщерть переповнена професурою та студентами авдиторія зацікавлено і навіть захоплено сприймала музику, яка у стінах Харківської консерваторії звучала чи не вперше.

 

Фото Людмили Казакової.

 

Як і в часи Гната Хоткевича - традиційна музика Лівобережжя знову повертається до Харкова, але уже не в автентичному, а в науково реконструйованому виконанні. Архетипи світоглядної системи формування національного звукоідеалу українців, про які так багато йшлося на конференції, глядачі мали щасливу можливість відчути «на живо»...

 

Фото Людмили Казакової.

 

Фото Людмили Казакової.

 

Дискусії й обговорення побаченого і почутого ще довго не вщухали в авдиторії, в коридорах та за дуже смачною вечірньою кавою... Завершилася Презентація пішохідною екскурсією гостей конференції по духовних святинях нічного Харкова - між трьома соборами, «кобзарською гіркою» та пам'ятником мандрівному філософу Слобідської України - Григорію Сковороді роботи великого Кавалерідзе...

 

Михайло Хай
провідний науковий співробітник,
доктор мистецтвознавства