imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

ВІДРОДЖУЮЧИ ТРАДИЦІЇ ЛЕМКІВ

 

19 січня 2020 р. в день третього великого різдвяного свята - Богоявлення Господнього Громадська організація «Київське товариство «ЛемКиїв» у великому родинному колі проводила «Лемківську розколяду». Молодший науковий співробітник Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, кандидат мистецтвознавства, К.М. Чаплик відповідальна за культурний напрям товариства «ЛемКиїв», є художнім керівником Жіночого вокального ансамблю «Розмарія».

 

 

Із привітальним словом виступила голова товариства п. Стелла Миронченко. Вітаючи всіх із минулими святами, вона відзначила, як важливо переживати радість різдвяної благовісті і побажала всім присутнім в мирі, гаразді та доброму здоров'ї прожити цей рік.

Своє ієрейське благословення з окропленням свяченою водою уділив о. Ярослав Павлюк. В свою чергу він наголосив на потребі зберігати і підтримувати традиції свого краю і побажав товариству зростати в цьому дусі.

Святкову програму відкрив Жіночий вокальний ансамбль «Розмарія», який представив колядки, щедрівки та віншування з різних регіонів України. Серед них прозвучали і лемківські «Пішла дівчина в Дунай по воду» та «Народився Бог на санях» на слова Б.-І. Антонича та музику В. Жданкіна. Глядачі тепло та доброзичливо сприймали виступ колективу.

На зміну дорослим артистам привітати присутніх прийшов дитячий ансамбль «ЛемЦвіт», до якого входять онуки і правнуки родин депортованих та автохтонних лемківських етнофорів. Свої побажаннями, висловлені у щирих, веселих та дотепних віншуваннях, діти чергували з виконанням колядок «Свята ніч», «Прилетіли ангелята» і всіма улюбленого «Щедрика» в обробці Миколи Леонтовича на сопілках.

Завершив мистецьку частину свята лемківський «Вертеп у Бескидах» у записі Василя Хомика (редакція Ігоря Дуди). Народне дійство презентували члени товариства, які уособлювали персонажів вистави: Звіздаря, Пастухів, Ангела, Вояка, Царів, Ірода, Жида Мошка, Чорта, Лемка та Лемкиню. Глядачі охоче підспівували загальновідомі колядки «Нова радість стала», «Бог предвічний», «По всьому світу», «Во Вифлеємі нині новина», «Добрий вечір тобі» та лемківські «Ну же, ну же, браття сусіди» і з осучасненим текстом «Нині Рождество Божого дитяти».

Традиційне протиборство добра та зла, чортівської підступності та Мошкового спокусливого вмовляння:

«Хоц всяди тепер скрутны часы,
Мам палюнку і кобасы,
Смачну шынку і яєчко,
Ходме до корчмы - недалечко;
Найбільша в світі єст утіха
Подбати о достаток бріха,
Смачно поїсти і попити,
А не ідейом голом жыти»

скінчилося тріумфом добра і справедливості.

Лемківська розколяда завершилася частуванням та спілкуванням у дружньому колі.


Катерина Чаплик
молодший науковий співробітник,
кандидат мистецтвознавства