imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

Лекція «Історія і сучасність української витинанки»

 

09 листопада 2019 р. у Центрі української культури й мистецтва молодший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, кандидат мистецтвознавства Зінаїда Миколаївна Косицька провела лекцію «Історія і сучасність української витинанки».

 

  

Виступ молодшого наукового співробітника відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв, кандидата мистецтвознавства З.М. Косицької

 

Слухачі познайомилися з основними періодами розвитку цього мистецтва у нашій країні. Всіх зацікавило порівняння вітчизняних традицій витинання із поширеними в Європі, зокрема у Німеччині, Швейцарії, Польщі, Литві. Гості дізналися про особливості мистецтва вирізування у традиційних "Liebesbrifе" (листах любові), у яких швейцарці чи німці від XVIII ст. і навіть до початку ХХ ст. часто висловлювали, а точніше «виписували й вимальовували» свої найніжніші почуття чи навіть пропонували одружитися.

Акценти на діяльності видатних українських діячів культури, які відіграли помітну роль у колекціонуванні та вивченні народної витинанки чи інших творів із паперу, також викликали помітну увагу, адже до таких подій свого часу долучалися дослідники, колекціонери, краєзнавці, етнологи, композитори, різні непересічні особистості: Іван Франко, Володимир Шухевич, Олександр Барвінський, Остап Нижанківський, Ілля Рєпін, Олексій Петриченко, Сергій Параджанов, Михайло Станкевич та інші діячі культури й науки.

Слухачам сподобалися витинанки народних майстрів ХІХ - ХХ століть. Характеристику творчості професійних митців, які працювали з ножицями й папером, ілюстрували твори Карла Звіринського, Людмили Мазур, Ольги Шинкаренко, Марини Ващенко, Дарії Альошкіної та ще багатьох талановитих провідних митців України. Приємну атмосферу у залі створили довколишні витинанки, представлені сучасними майстрами на виставці «Крафторій-2019», яку організували Марина Ващенко й Ілля Нестеров. У ній взяли участь майстри з різних областей України.

 

Зінаїда Косицька і Марина Ващенко 

 

Учасники заходу

 

Велика подяка дирекції Центру української культури й мистецтв в особі Світлани Долеско і всього колективу (вул. Хорива, 19 в) за надане приміщення і щиру гостинність.

 

Зінаїда Косицька
молодший науковий співробітник,
кандидат мистецтвознавства