imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

Участь співробітників ІМФЕ ім. М.Т. Рильського
у роботі XXVII Міжнародної оптово-роздрібної виставки
HANDMADE-EXPO
(28 лютого - 03 березня 2018 р.)

 

З 28 лютого по 03 березня 2018 р. у Міжнародному виставковому центрі (м. Київ, Броварський пр., 15) проходила ХХVІІ Міжнародна оптово-роздрібна виставка HANDMADE-EXPO, в роботі якої взяли участь співробітники відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ).

28 лютого 2018 р. у рамках роботи виставки відбулася презентація п'ятитомного видання «Історія декоративного мистецтва України» [головний редактор Г.А. Скрипник; науковий редактор Т.В. Кара-Васильєва], яке було підготовлено у відділі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ.

 

 

У заході взяли участь завідувач відділу образотворчого та декоративного мистецтв, доктор мистецтвознавства, академік НАМ України Тетяна Валеріївна Кара-Васильєва; відповідальний секретар тому, науковий співробітник відділу Зоя Анатоліївна Чегусова; відповідальний секретар тому, науковий співробітник відділу, кандидат мистецтвознавства Олена Олександрівна Клименко; відповідальний секретар тому, старший науковий співробітник відділу, кандидат мистецтвознавства Наталя Василівна Студинець; науковий співробітник відділу, кандидат мистецтвознавства Галина Валентинівна Істоміна; молодший науковий співробітник відділу Людмила Вікторівна Сержант; молодший науковий співробітник відділу Зінаїда Миколаївна Косицька. Науковці ознайомили із концепцією видання, змістом кожного тому та окремих розділів, розповіли про роботу над музейними колекціями творів декоративно-прикладного мистецтва. У виступах було акцентовано увагу на нових підходах до вивчення народного мистецтва, художніх промислів, художньої промисловості, творчості художників-професіоналів. Було наголошено, що видання такого академічного рівня з історії декоративно-прикладного мистецтва здійснено вперше і немає аналогів в Україні. Відвідувачі заходу також мали змогу побачити документальний фільм про презентацію п'ятитомника у залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва.

 

Науковці відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ: науковий співробітник, кандидат мистецтвознавства Г.В. Істоміна, старший науковий співробітник, кандидат мистецтвознавства Н.В. Студинець, молодший науковий співробітник Л.В. Сержант, молодший науковий співробітник З.М. Косицька

 

28 лютого 2018 р. молодший науковий співробітник відділу образотворчого та декоративного мистецтв Зінаїда Миколаївна Косицька прочитала лекцію на тему «Українська витинанка». Дослідниця зазначила, що кожен вид мистецтва, зокрема декоративного, є неповторною складовою української культури, тому у 5-томному виданні «Історія декоративного мистецтва України» від початку проекту було заплановано і розділ «Витинанки». Це мистецтво просте за технікою та доступне за матеріалом виникло як святковий декор інтер'єру селянського житла, водночас за останні десятиліття творчі пошуки митців спричинили трансформацію образності витинанок, які усе частіше створюють на зразок тематичних декоративних панно. Нині ці роботи набули рівнозначного поцінування із творами інших видів образотворчості. Як вид народного мистецтва в Україні витинанки активно починають поширюватися від другої половини ХІХ ст., проте у деяких осередках паперовим декором прикрашали ікони вже на початку ХІХ ст. Із кінця ХІХ-го і до останньої чверті ХХ ст. народні майстри декорували паперовими оздобами піч, комин, сволок, стелю, стіни довкола вікон, полиці, а перед святом Різдва Христового - шибки. Найпоширенішими формами оздоб були розетки, ромби, фризи. До улюблених мотивів витинанок зараховують різноманітні стрілочки, кутики, вигнуті лінії, абстрактний ажур, мотив на зразок «вазона», «древа», зображення людей, тварин, птахів, рослин, особливо квітів, галузок. Від початку ХХ ст. і до його середини були поширені паперові рушники, розмальовані на краях і доповнені ажуром, що імітував мереживо. Новорічні сніжинки на вікнах є яскравим відлунням давніх традицій українців, за якими вони зустрічали зимові свята, прикрашаючи житло в ефектний і доступний спосіб. Майстри сучасності, серед яких все частіше зустрічаються професійні художники, представляють мистецтво української витинанки на європейських виставках та у Китаї. В рамках виступу було проведено майстер-клас, упродовж якого відвідувачі могли виготовити витинанку власноруч.

 

 

Виступ молодшого наукового співробітника відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ З.М. Косицької

 

01 березня 2018 р. науковий співробітник відділу образотворчого та декоративного мистецтв, кандидат мистецтвознавства Галина Валентинівна Істоміна провела семінар «Українська кераміка: витоки, художні особливості, техніки». Науковець розповіла про становлення та розвиток художньої кераміки, вивчення якої базується на інтерпретації особливостей українського гончарства, яке створило основу для формування національного стилю. В Україні традиції гончарства стали підґрунтям для творчих пошуків майстрів у царині кераміки, на які безперечно впливали авангардистські мистецькі течії. Основними елементами декорування професійної кераміки України найчастіше були мотиви, запозичені з народного мистецтва. У виробах зберігалися традиційні для української кераміки форми, орнаменти і основний колорит. Народне мистецтво було невичерпним джерелом натхнення для професійних художників-керамістів і мало суттєвий вплив на їхню творчість. Художники переосмислювали найкращі зразки народного мистецтва та створювали під їхнім впливом нові вироби.

 

Виступ наукового співробітника відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ, кандидат мистецтвознавства Г.В. Істоміної

 

02 березня 2018 р. науковий співробітник відділу образотворчого та декоративного мистецтв, кандидат мистецтвознавства Галина Валентинівна Істоміна провела майстер-клас ліплення з глини найдавнішою валиково-джгутиковою технікою.

 

  

Науковий співробітник відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ, кандидат мистецтвознавства Г.В. Істоміна проводить майстер-клас ліплення з глини

 

Організатори виставки подякували науковцям ІМФЕ за участь у її роботі та вручили диплом учасника.

 

  

Науковці відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ з організатором виставки: молодший науковий співробітник З.М. Косицька, науковий співробітник, кандидат мистецтвознавства Г.В. Істоміна, директор ПП «Промоушен центр "Український подіум"» А.В. Путінцева, молодший науковий співробітник Л.В. Сержант, старший науковий співробітник, кандидат мистецтвознавства Н.В. Студенець

 

  

 

співробітники відділу образотворчого
та декоративно-прикладного мистецтв