imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

Модні історії в домі Косачів

 

13 січня 2018 р. у Музеї видатних діячів української культури (далі -МВДУК) відбувся культурно-мистецький захід «Модні історії в домі Косачів», який склався з музичних номерів, презентації колекції вишитого одягу, науково-популярних доповідей та приємного неформального спілкування друзів Музею Лесі Українки (далі - МЛУ). Координатором та ведучою вечора була старший науковий співробітник МЛУ Оксана Віталіївна Константинівська. Зустріч розпочалася з виступу квартету бандуристів Національної заслуженої капели бандуристів України ім. Г.І. Майбороди, які виконали традиційні українські щедрівки та пісні.

 

  

Квартет бандуристів Національної заслуженої капели бандуристів України ім. Г. І. Майбороди

 

О. В. Константинівська багато років досліджує народознавчий доробок Ольги Петрівни Косач та інших членів її родини. О. П. Косач, яка відома широкому загалу як Олена Пчілка, першою застосувала наукові методи до вивчення української орнаментики. Інтернет-спільнота «Спілкування за вишиванням» зацікавилась візерунками, які зібрала Ольга Петрівна, відтак розпочалась співпраця ініціативної групи вишивальниць-дослідниць зі співробітниками МВДУК. О. В. Константинівська виступила науковим консультантом реалізації проекту «Вишивка етнографічна» (автор ідеї Тетяна Серебреннікова) з відтворення в матеріалі схем вишивок, які О. П. Косач опублікувала в альбомі у 1876 р. Організаційно-технологічну координацію втілення цих планів виконали Тетяна Серебреннікова та Тетяна Зез, згодом вони об'єднали зацікавлених народною вишивкою довкола спільної мети - пропагувати українську культуру через виготовлення одягу з українським позначенням. До уваги відвідувачів заходу було представлено жіночу колекцію сучасного одягу, оздобленого ручною вишивкою (у техніках хрестик, занизування, лічильна гладь та ін.). Учасники показу демонстрували власноруч вишиті вироби, які були відшиті в ZETAatelier. За основу колекції було обрано жіночий костюм, що складався зі спідниці та класичного жакету без коміра з закритою горловиною (такий тип жакету з 1956 р. прийнято називати «Шанель», на честь відомого модельєра, яка його створила). Асортиментний вибір зумовив назву показу «У стилі Шанель»ZETAatelier. Творці української самодіяльної моди вирішили розташувати смужку вишивки по краях жакету та спідниці замість класичної тасьми, якій віддавала перевагу Габріель Шанель.

 

  

Учасники показу «У стилі Шанель» ZETAatelier, які демонструють одяг, оздоблений традиційною українською вишивкою

 

Науковці МЛУ підготували цікаві доповіді, що розкривали особливості святкування зимово-різдвяних свят у колі спілкування Косачів. О. В. Константинівська донесла атмосферу Різдва Києва початку ХХ століття, залучивши матеріали часопису «Рідний край», який видавала Олена Пчілка.

 

  

Виступ старшого наукового співробітника МЛУ О. В. Константинівської

 

Завідувач МЛУ Ірина АнатоліївнаЩукіна розповіла присутнім про історію перекладу Ольгою Косач-Кривинюк (сестри Лесі Українки) «Різдвяної пісні в прозі» Чарльза Діккенса.

 

  

Виступ завідувача МЛУ І. А. Щукіної

 

З музично-поетичним привітанням виступила співачка, поетеса, композитор, лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів Олеся Володимирівна Сінчук. У її виконанні прозвучали традиційні українські щедрівки, класичні музичні композиції та авторська поезія. Виступ української актриси прокоментував голова благодійного товариства «Польсько-українське культурно-просвітнє товариство "Криниця" в Україні» Стефан Йозеф Вєлох, який подякував за приємний вечір, привітавши всіх присутніх. Він наголосив на засадах дружніх сусідських відносин між польським і українським народами та заспівав традиційних польських колядок.

 

  

Виступ лауреата всеукраїнських та міжнародних конкурсів О. В. Сінчук

 

 

Голова благодійного товариства «Польсько-українське культурно-просвітнє товариство «Криниця» в Україні»С. Й.Вєлох

 

У заході з науковою доповіддю «Міська мода з українським маркером: досвід Києва та Полтави на початку ХХ століття» виступила молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі -ІМФЕ), кандидат історичних наук Марина Володимирівна Олійник. У своєму виступі вона висвітлила основні засади зародження й розвитку нової урбаністичної лінії з виготовлення модного вбрання з ознаками національного стилю. М. В. Олійник також передала два примірники своєї наукової монографії «Український одяг у системі міської культури Києва (друга половини ХІХ - початок ХХІ століття)» (2017) для МВДУК та координаторів ініціативної групи, створеної для популяризації сучасного українського вбрання, подякувавши співробітникам МВДУК за фахову консультацію у процесі збору матеріалу для проведення наукового дослідження.

 

  

Виступ молодшого наукового співробітника відділу «Український етнологічний центр» ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, кандидата історичних наук М. В. Олійник

 

У заключному слові О. В. Константинівська привітала зі звільненням із полону присутнього на заході відомого українського вченого в галузі релігієзнавства Ігоря Анатолійовича Козловського.

 

 

Ігор Козловський зі своєю дружиною Валентиною Козловською

 

Марина Олійник
молодший науковий співробітник відділу
«Український етнологічний центр»,
кандидат історичних наук